Materiały promocyjne

felietony

Tzadik – nowa tradycja żydowska

Zbliża się druga połowa lata, a wraz z nią szósta edycja poznańskiego festiwalu Tzadik. Jest to wspaniała okazja do poznania i zasmakowania żydowskiej kultury oraz tradycji. Wydarzenie to w pełni  poświęcone jest narodowi żydowskiemu i jego historii. Koncerty w ramach tego przedsięwzięcia wybrzmiewać będą od 3 do 5 sierpnia.

Festiwal od lat gromadzi na scenie wybitnych muzyków polskich i zagranicznych. W ramach spotkań z żydowską kulturą w Poznaniu wystąpili już tak znamienici artyści jak John Zorn, La Mar Enfortuna czy Perry Robinson.

Tzadik tradycyjnie podzielony jest na dwie części: muzyczną oraz filmową. Podczas pierwszej z nich na scenie wystąpią cenione zespoły oraz muzycy, a będą to m.in. zespół Samech i Hera oraz Maciej Trifonidis. Tegoroczną edycję zainauguruje występ grupy Balkan Sevdah Akustik znanej z wykonywania bałkańskiego etno. Nie zabraknie także nowości, bo już w niedzielę w Scenie na Piętrze zaprezentuje się polsko-izraelsko-belgijska grupa Nor Cold Quartet w projekcie inspirowanym muzyką sefardyjską, zatytułowanym Melas chole.

Warto pamiętać również o tym, że poznański festiwal wyróżnia się nie wyłącznie wspaniałym wykonawstwem i literaturą filmową. Jest on także jednym z niewielu wydarzeń, które skłaniają do refleksji nie tylko w kontekście artystycznym. To właśnie Tzadik przypomina nam o odwiecznym istnieniu nienawiści, nietolerancji i terroryzmu. Porusza tematy tożsamości narodowej i kulturowej wykluczonego społeczeństwa. Tym bardziej zachęcam do korzystania z całej oferty festiwalu.

——————————–

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu

https://www.tzadikpoznanfestival.pl/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć