pixaby.com

felietony

Ukraińskie osobowości muzyczne

Jakie są najciekawsze zjawiska na ukraińskiej scenie muzycznej? Twórczość jakich artystów polecają nam sami Ukraińcy? Przeprowadziliśmy ankietę w ukraińskim środowisku muzycznym, aby u źródła dowiedzieć się, czego warto posłuchać. Poniżej odpowiedzi, które mogą stanowić solidną bazę do budowania wiedzy o muzyce ukraińskiej.

1. Myrosław Skoryk jest dla mnie niezwykle ważnym ukraińskim artystą. Głównie ze względu na jego utwór pt.: “Melodia”. Idealnie koresponduje z sytuacją, z którą mierzą się obecnie mieszkańcy Ukrainy. Równocześnie kompozycja pozostawia nadzieję na lepsze jutro dla całego świata.

2. Zespół Go_A. Ideą grupy było stworzenie muzyki, która byłaby połączeniem współczesnej muzyki elektronicznej z motywami etnicznymi. Zespół zdobył największą popularność po tym, jak zaprezentował się na Eurowizji w 2021 roku. Piosenka „Szum” stała się niezwykle popularna w mediach społecznościowych. 

Zespół KALUSH Orchestra – tegoroczny reprezentant Ukrainy oraz zwycięzca Eurowizji. Muzyka grupy bazuje na połączeniu folkloru i rapu. 

Te dwa zespoły łączy wykorzystanie fletów prostych, trombit oraz użycie skali charakterystycznej dla regionu zakarpackiego. Warto wspomnieć, że zespół Kalush pochodzi z miasta Kalush, natomiast Go_A z Kijowa.

3. Żeński rap – Alyona Alyona. Ukraińska wykonawczyni hip-hop i rap. W 2019 roku otrzymała nagrodę ANCHOR Award. W lipcu 2021 roku zakończyła wszelką współpracę z rosyjskimi wykonawcami. Obecnie aktywnie zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz ukraińskiego wojska. W 2019 r. powstała piosenka „Padlo”, napisana razem z inną raperką Aliną Pash, w której wykorzystane są elementy folkloru ukraińskiego. Ciekawy jest również sam teledysk, którego stylizacja łączy w sobie dark, urban i folk.

Boombox – ukraiński funk, hip-hop i rock. Zespół założony w 2004 roku w Kijowie przez wokalistę Andrija Hlyvniuka, który aktualnie broni stolicy. Obecnie artysta kojarzony jest przede wszystkim z nagrania, w którym w mundurze śpiewa pieśń Strzelców Siczowych „Oj u łuzi czerwona kałyna”.

Zhadan i Sobaky – zespół punkowy zaangażowany społecznie. Liderem zespołu jest Serhiy Zhadan – poeta, pisarz, aktywny działacz kultury, który został zgłoszony do nagrody Nobla w dziedzinie literatury przez Polską Akademię Nauk: „Wolna Ukraina przemawia słowami Zhadana”. Aktualnie „Psy” pomagają w mieście Charków i tworzą nowe piosenki. Ostatnim hitem stała się piosenka „Dzieci”, którą poeta nagrał w wojennym Charkowie wspólnie z zespołem „Vertep”. Oficjalny teledysk pojawił się na YouTube 16 marca 2022 roku.

TNMK – jeden z pierwszych zespołów hip-hopowych, który użył tematyki folkowej w swojej muzyce. Aktualnie prowadzą bardzo aktywną popularyzację muzyki ukraińskiej w kontekście politycznym oraz działają jako żołnierze i charytatywnie wspierają wojsko.

Krut – romantyczna muzyka rozrywkowa z elementami jazzu, wykorzystująca ukraiński instrument ludowy – bandurę.

Nazva – młody zespół ze Lwowa, który przyciąga swoją potężną energią. Elementy archaiczne i etniczne przenikają przez bardzo proste środki instrumentalne i muzyczne, których połączenie nie jest oczywiste.

Nova Opera – grupa kompozytorów muzyki współczesnej, warta uwagi ze względu na swoje niestandardowe przedstawienia, będące kombinacją różnych form i stylów. Niekonwencjonalne są również miejsca, w których performance się odbywa. Opera Aerophonia odbyła się na lotnisku przy wtórze włączonych silników samolotu, zaś w Opera-circus Babylon wprowadzono na scenę powietrznych akrobatów. Archeologiczna opera Messa de Chornobyldorf to ukazanie tematu wspólnoty w klasycznej operze, z ciekawymi pomysłami wizualno- teatralnymi.

3. Dakha Brakha, Alina Pash, Kalush, Jamala

4. Chór Kameralny “Kijów”, założony w grudniu 1990 roku, jest jednym z najsłynniejszych chórów ukraińskich ostatnich 30 lat. Na czele zespołu profesjonalnych śpiewaków stoi absolwent Konserwatorium Kijowskiego Mykoła Hobdych. Działalność kulturalno-oświatowa tego chóru ma ogromne znaczenie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego. Oprócz wysokiej jakości wykonań dzieł kompozytorów ukraińskich i zagranicznych, zespół zajmuje się odrodzeniem historii ukraińskiej muzyki sakralnej – ogromnej warstwy unikatowych dzieł cerkiewnych (kościelnych) od XII wieku. Zespół proponuje również nowe pomysły wykonawcze muzyki chóralnej, śpiewacy dzielą się na kwartety, śpiewają z kulis lub widowni wychodząc na scenę. Jako chórmistrz, Mykoła Hobdych jest zawsze w ruchu, czasem śpiewa solo, czasem „opuszcza” swoich śpiewaków, jest poza sceną, prowadząc chór. Krótko mówiąc, jest przedstawicielem nowej generacji dyrygentów, udaje mu się „tchnąć” nowe życie w najbardziej konserwatywny gatunek. Również na bazie zespołu funkcjonuje Biblioteka Chóru “Kijów” – seria wydań muzycznych narodowych partytur chóralnych od średniowiecza do współczesności.

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć