felietony

Unsound Festival New York: 2 – 6 kwietnia 2014

Unsound to festiwal założony w Krakowie w 2003 roku, prezentujący muzykę elektroniczną oraz eksperymentalną. Z niszowego wydarzenia Unsound Festival rozrósł się
do międzynarodowej imprezy, której edycje odbyły się także w 2013 roku w Londynie oraz podczas Adelaide Arts Festival w Australii. W Nowym Jorku w dniach 2 – 6 kwietnia odbędzie się już czwarta edycja festiwalu, a jej organizacją zajmują się krakowska Fundacja Ton oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Podczas festiwalu wystąpią przedstawiciele polskiej sceny niezależnej: Wilhelm Bras (Paweł Kulczyński), Piotr Kurek, Pietnastka, Stara Rzeka, Robert Piotrowicz, Hubert Zemler,
a także artyści z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Norwegii, Finlandii, Estonii. W programie zostaną też zaprezentowane międzynarodowe projekty, np. Concealed – wynik współpracy brytyjskiego duetu Demdike Stare i muzyków Sinfonietty Cracovii z towarzyszącymi mu wizualizacjami Michaela Englanda, a także Kleksploitation – projekt z 2012 roku, będący hołdem złożonym polskiej trylogii filmów o Panu Kleksie i ich psychodelicznym ścieżkom dźwiękowym skomponowanym przez Andrzeja Korzyńskiego, którego twórcą jest Andy Votel. Podczas festiwalu będzie można posłuchać również debiutującego duetu Neotantrik, legendy amerykańskiej muzyki elektronicznej, Suzanne Ciani, czy australijskiego kompozytora i multiinstrumentalisty, Orena Ambarchi.
Oto niektórzy z nich:


Organizatorzy Unsound Festival we współpracy z magazynem „The Wire” przygotowali kompilację CD pt. “Tunnels”, prezentującą artystów biorących udział w festiwalu, która będzie dostępna dla prenumeratorów czasopisma wraz z kwietniowym wydaniem. Szczegółowy program imprezy ukaże się wkrótce na stronie festiwalu: https://www.unsound.pl/ oraz na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/198570437019245/?fref=ts

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć