Meandry

Uwaga! ME(G)A Talent! – Miłosz Kędra

#ME(G)A Talent! – tu doceniamy obiecujące talenty z szeroko rozumianej polskiej sceny muzycznej: zdolnych twórców, wykonawców i kreatorów kultury, zajmujących się muzyką różnych gatunków. Nasza Redakcja wybiera nowe twarze, których nazwiska warto zapamiętać i przyznaje im ME(G)A wyróżnienie. Jeszcze o nich usłyszycie!

Kto: Miłosz Kędra, kompozytor

Miłosz Kędra
Miłosz Kędra / fot. Krystian Daszkowski

Ostatnio widziany: Niebawem ukończy studia licencjackie na wydziale kompozycji elektroakustycznej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

Znaki szczególne: Wśród kompozytorów najmłodszej generacji wyróżnia go przede wszystkim świadomość, zarówno faktury jak i barwy. Kędra świadomie eksploruje przestrzenie muzyczne i kreuje innowacyjny obraz materiału dźwiękowego. Istotny jest aspekt performatywny jego twórczości. Precyzuje, że jego utwory mają być wykonywane przez kobiety czy osoby queerowe, sprzeciwiając się tym samym piętnu sztuki patriarchalnej.

ME(G)A Talent za: Debiutancki album For Aeons z 2022 roku. 5 zawartych w nim utworów to kompozycje kontemplacyjne wypełnione głównie brzmieniem organów. Artysta inspiruje się średniowieczną stylistyką, dodając do niej elementy futurystyczne poprzez zespolenie organów piszczałkowych z elektroniką. Kędra w znacznym stopniu ingeruje w strukturę brzmieniową, co daje świeży efekt, kontrastujący z powszechnym kojarzeniem organów ze przestrzenią kościelną.

Miejsce w sieci: TUTAJ

For Aeons okładka
„For Aeons” okładka / aut. Maciej Waleszczyk
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć