felietony

"UWertura" – Patronat Fundacji MEAKULTURA

„UWertura” to cykl koncertów muzyki klasycznej organizowany przez Zarząd Samorządu Studenckiego dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Założeniem projektu jest poszerzenie zainteresowania i wiedzy o muzyce poważnej wśród studentów, którym stale zapewniane są różne opcje rozrywki popularnej, brakuje natomiast dla nich dedykowanych propozycji kultury wysokiej. O ile stosunkowo łatwo jest promować wśród studentów literaturę, czy film, tak muzyka klasyczna wciąż pozostaje tematem nieco bagatelizowanym. Z tego właśnie powodu Zarząd Samorządu Studentów UW podjął się organizacji serii wydarzeń związanych z muzyką poważną. Oprócz doświadczonej kadry organizacyjnej, w przygotowaniu przedsięwzięcia biorą udział studenci Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poza samą kulturą organizatorzy chcą promować młodych i utalentowanych muzyków, a odbiorcom zapewnić merytorycznie wartościowe wprowadzenie w tematykę danego koncertu.

Program koncertów:

11 kwietnia, Narodowy Instytut Fryderka Chopina 

Zarząd Samorządu Studentów oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina serdecznie zapraszają na pierwszy koncert w ramach Uwertury – recital fortepianowy Macieja Woty.
Koncert odbędzie się 11 kwietnia (piątek) w Sali Koncertowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o godzinie 17.30.

Program koncertu:

Fryderyk Chopin – Mazurki op. 33

– nr 1 gis-moll

– nr 2 D-dur

– nr 3 C-dur

– nr 4 h-moll

Fryderyk Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60

Fryderyk Chopin – Wariacja E-dur nr 6 z Hexameronu na temat marsza z opery “Purytanie” Belliniego

Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53

Aleksander Skriabin – Etiuda cis-moll op. 2 nr 1

Aleksander Skriabin – Etiuda dis-moll op. 8 nr 12

Przed koncertem wstęp merytoryczny poprowadzi Anita Kurdziel (Instytut Muzykologii UW).

Maciej Wota urodził się w 1992 r. w Jarosławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat, metodą Suzuki, pod kierunkiem mgr Beaty Zając. W latach 1999-2008 uczył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie mgr Laury Osyczki. Tamtejsze gimnazjum ukończył w klasie fortepianu prof. Jacka Tosika-Warszawiaka. W latach 2008-2011 roku był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. W lutym 2010 r. wraz ze swoim profesorem Jerzym Sterczyńskim wystąpił w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w ramach festiwalu „Gwiazdy Promują”. W kwietniu 2010 roku, jako uczestnik programu ,,Polsko-Norweska Akademia Muzyczna Młodych” występował solo i w zespole kameralnym w Operze w Oslo. Jest laureatem jedenastu konkursów pianistycznych. Najważniejsze z nich to:
– I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Fr. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008,
– I miejsce w II Ogólnopolskim Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie 2009,
– II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie 2010 oraz nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina,
– V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, listopad 2011.
W latach 2008-2011 roku był pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Obecnie jest studentem III roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego.

16 kwiecień, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina

Drugi koncert w ramach UWertury przeniesie nas w zupełnie inny obszar muzyki klasycznej – muzykę współczesną. Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd UniwersytetuMuzycznego im Fryderyka Chopina zapraszają na koncert Duetu Dziołak/Stankiewicz

Program:

1. Jukka Tiensuu – Plus

2.Witold Lutosławski – Preludia taneczne

3. Wojciech Kostrzewa – Maszopi

Duet Dziołak/Stankiewicz

Zespół tworzą klarnecista Jacek Dziołak (klasa klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego) i akordeonista Mateusz Stankiewicz (klasa akordeonu prof. Klaudiusza Barana). Duet działa od dwóch lat pod kierunkiem dr Rafała Grząki. Muzycy, jak mówią o sobie, są zespołem nie tylko na scenie. Wspólna gra stała się konsekwencją  ich wieloletniej przyjaźni. Mimo stosunkowo krótkiego stażu, mają na koncie wiele sukcesów na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w kategoriach zespołów kameralnych. Są to między innymi:

– 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja) 2012r.,

– 1 miejsce na Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej 2013r.,

– 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa) 2013r.,

– 1 miejsce na Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych 2013r.,

– 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) 2013r.

Muzycy mają w swym repertuarze liczne aranżacje utworów jazzowych, klezmerskich i muzyki popularnej.

Duet Dziołak/Stankiewicz wykonuje również z powodzeniem muzykę współczesną takich kompozytorów jak Sławomir Kaczorowski, Witold Lutosławski, Jukka Tiensuu. Bardzo ważnym punktem ich działalności jest współpraca z młodymi kompozytorami, Wojciechem Kostrzewą, Andrzejem Karałowem czy Marcinem Piotrem Łopackim. 

23 kwiecień, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatni koncert w ramach UWertury w kwietniu przeniesie nas w świat muzyki kameralnej. Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd UniwersytetuMuzycznego im Fryderyka Chopina zapraszają na koncert Chopin Piano Quintet.

Program:

1. Johannes Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll

2. Robert Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur

Chopin Piano Quintet to grupa ludzi których łączy chęć dzielenia się muzycznymi wrażeniami między sobą, między wykonawcami a publicznością. Dzięki silnej wierze w istotę przekazu niesionego przez muzykę poświęcają istotną cześć swojego życia aby dotrzeć do jej najgłębszych tajemnic. W komunikacji między sobą muzycy kwintetu wolą używać dźwięków niż słów, ponieważ sądzą że są one w stanie wyrazić więcej. Zespół powstał jesienią 2013 roku grając ze sobą wcześniej w różnych mniejszych kombinacjach i bardzo szybko, bo w kwietniu 2014 roku, został jednym ze zwycięzców S. Vainiunas International Competition na Litwie.

Wstęp na wszystkie koncert jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć