edukatornia

Video wykład. Muzyka kontekstualna

Czym jest muzyka kontekstualna i jakie media mogą być w nią zaangażowane? W jaki sposób odbieramy takie kompozycje? O tym wszystkim opowiada w swoim videowykładzie Jagoda Szmytka.

Jagoda Szmytka komponuje dla “uszu, oczu i myśli” – jej “intertekstualna muzyka” wykorzystuje takie formaty jak mixed media, cross-genre, trans-media. Kompozycje Szmytki są miksturą tekstów, obrazów i dźwięków, które budują gęste struktury referujące do wysokiej i pop kultury, filozofii oraz rzeczywistości.

Jagoda Szmytka, ur. w Legnicy w 1982 roku. Studiowała historię sztuki, filozofię, teorię muzyki i kompozycję we Wrocławiu, Grazu, Frankfurcie nad Menem i w Karlsruhe. Jej muzyka uzyskała międzynarodowe rozpoznanie poprzez liczne wykonania w ramach takich festivali i instytucji jak Warszawska Jesień, Wien Modern, Lucerne Festival, Festival d’Aix-en-Provence, Huddersfield Contemporary Music Festival, Ultraschall w Berlinie, Eclat w Stuttgarcie, Ferienkurse Darmstadt, Tonhalle Düsseldorf, Deutschlandfunk w Kolonii, Royaumont w Paryżu, Teatr Wileki Opera Narodowa w Warszawie i wiele innych. Kompozytorka otrzymała wiele nagród, stypendiów, rezydencji w tym Staubach Honorarium i Stipendienpreis przyznane przez  Ferienkurse Darmstadt (Niemcy), stypendium DAAD, Kunststiftung Baden-Württemberg, rezydencję w Herrenhaus Edenkoben oraz w La Muse en Circuit (Paryż). Jagoda Szmytka pracuje często jako artystka w rezydencji w ZKM Karlsruhe. W 2015 roku ukazała się jej portretowa płyta “BLOODY CHERRIES” nakładem wytwórni WERGO (seria EZM). W 2016 Jagoda Szmytka otrzymała prestiżową nagrodę “Deutscher Musikautorenpreis” przyznawaną przez GEMA (więcej o nagrodzie można przeczytać TUTAJ)

Jagoda Szmytka jest założycielką i liderką dwóch projektów: PLAY – platformy do inicjatyw społeczno-kulturalnych oraz ENTER – kolektywu specjalizującego się w wykonywaniu Muzyki Referencyjnej.

źródło: www.jagodaszmytka.com

Zapraszamy do obejrzenia wykładu!

Wykład został zarejestrowany podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Elementi IV. Artykulacje, zorganizowanej przez Koło Naukowe Studentów Teorii Muzyki oraz Koło Naukowe Studentów Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć