Źródło: facebook.com

felietony

W tym roku Ameryka – Szalone Dni Muzyki 2014! Patronat MEAKULTURY

Gershwin, Bernstein, Copland, Barber, Rachmaninow, Dvořák, Joplin, Williams – to tylko niektórzy z kompozytorów, których muzykę usłyszymy podczas tegorocznej polskiej edycji La Folle Journée. Szalone Dni Muzyki odbędą się w Warszawie już po raz piąty. W ciągu trzech dni, od 26 do 28 września, w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zabrzmi 55 koncertów, z udziałem 1000 wykonawców.

La Folle Journée to międzynarodowy festiwal popularyzujący muzykę klasyczną wśród szerokiej publiczności. Jego ideą jest zachęcanie do odbioru muzyki poważnej. Bogaty repertuar, atrakcyjna forma i znakomici artyści sprawiają, że La Folle Journée co roku gromadzi ogromną liczbę słuchaczy we Francji, Hiszpanii, Japonii, a od 2010 roku także w Polsce.

Podczas zbliżającej się 5. edycji Szalonych Dni Muzyki polskiej publiczności zaprezentowana zostanie muzyka amerykańska w różnych odsłonach. Usłyszymy melodie znane i lubiane, przeboje filmowe i fragmenty musicali, a wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów. W programie utwory legendarnych kompozytorów amerykańskich: Gershwina, Bernsteina czy Coplanda, jak i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Dvořáka. Na Festiwalu usłyszymy soundtracki do światowych produkcji filmowych, takich jak: Gwiezdne Wojny, Różowa Pantera, Lista Schindlera, Pearl Harbor czy Indiana Jones. Dla miłośników bajek przygotowano koncert z projekcją filmów animowanych Walta Disneya. Podczas Szalonych Dni Muzyki nie zabraknie również amerykańskiej muzyki popularnej. Będzie też okazja posłuchać standardów jazzowych czy ragtime’ów Joplina oraz wziąć udział w jam session. Kilka razy zabrzmi Błękitna Rapsodia Gershwina i kultowy musical Bernsteina West Side Story, a stylistyczny przekrój muzyki amerykańskiej pokaże koncert jazzu tradycyjnego pt. Od Ragtime’u do Swingu.

Na czas tego niezwykłego maratonu muzycznego sale Teatru Wielkiego zostały nazwane tematycznie. I tak Sala Moniuszki, największa spośród pomieszczeń Teatru, nazywać się będzie Manhattan. Sale Redutowe zmieniły nazwę na Hollywood, natomiast Sala Młynarskiego na… Dziki Zachód. Z okazji Festiwalu do użytku włączono również Zascenie, czyli piękną przestrzeń znajdującą się za sceną główną Opery Narodowej. Jej nowa nazwa to Harlem. Namiot przy Placu Teatralnym, w którym odbywać się będą m.in. koncerty młodych wykonawców, zatytułowano Matrix.

Podczas Festiwalu zagrają artyści zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata. Pierwszego dnia będzie okazja posłuchać znakomitego zespołu jazzowego z USA – Gordon Goodwin Trio. Szalone Dni Muzyki stwarzają też możliwość prezentacji młodych talentów – wystąpią najlepsi uczniowie dziesięciu szkół muzycznych, m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina i Warszawy.

W programie Festiwalu znajdują się również koncerty przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla maluchów w wieku od dwóch do pięciu lat przygotowane zostały koncerty z cyklu Smykofonia: Dixieland i Smykofonia w Ameryce.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki oferują również wydarzenia o charakterze edukacyjnym: znane już z ubiegłego roku: Spotkanie z instrumentami, a także nowość – Meeting „Amerykańska edukacja muzyczna…” z udziałem osób znających oświatę amerykańską z własnego doświadczenia.

Festiwal poprzedza Akcja Labirynt – cykl trzymiesięcznych warsztatów upowszechniających muzykę klasyczną wśród uczniów początkowych klas szkół podstawowych i nauczycieli.

Bogata oferta programowa sprawia, że koncerty festiwalowe od lat gromadzą olbrzymią i ciągle rosnącą rzeszę odbiorców. W ubiegłym roku, w polskiej edycji La Falle Journée, uczestniczyło 37 000 słuchaczy. Bilety na Festiwal dostępne są w cenie od 7 do 12 zł, a część koncertów i projektów jest bezpłatna. Jak zapewniają organizatorzy: Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Bilety w cenie 7-12 zł. dostępne są w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punkach e-Bilet czy Empiku. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.szalonednimuzyki.pl/informacje-praktyczne/bilety/

Organizatorzy Festiwalu w Polsce zapraszają na wspaniałą przygodę z muzyką amerykańską!

  • Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes), Fundacja “Ogrody Muzyczne”, przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler,
  • Sponsorzy Festiwalu: Auchan, Saint-Gobain, Agence Diane du Saillant,
  • Partnerzy Festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki, Ambasada Francji, Instytut Francuski w Warszawie, Miasto Nantes, Folle Journee de Nantes, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Sinfonia Varsovia, Polservice, eBilet.pl, Empik, Silesia Music Center, Kawai, Steinway & Sons, NIFC, Renault, Gigant.pl, No Limit, Raddisson Blue, Zaiks, Siemens, Weil Gotshal,
  • Główny Patronat Medialny: RMF Classic,
  • Patronat Medialny: TVP2, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polityka, Polish Market, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Culture.pl, Meakultura.pl

Szalone Dni Muzyki / La Folle Journée

Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. Poprzednie warszawskie odsłony Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (2010), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (2011), muzyce rosyjskiej (2012) oraz muzyce francuskiej i hiszpańskiej (2013). Dotychczas w tych koncertach, wykonywanych przez tysiące artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło ponad 130 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 13 000 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

www.szalonednimuzyki.pl

www.folleournee.pl

Kontakt:

Natalia Daca, Orkiestra Sinfonia Varsovia; tel: +48 662 154 305, e-mail: pr@sinfoniavarsovia.org

Monika Żelazko, tel: +48 502 243 263; e-mail: info@szalonednimuzyki.pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć