WSJD słynie z niezależnych, oryginalnych i łamiących stereotypy koncertów jazzowych. Został stworzony przez Mariusza Adamiaka na początku lat dziewięćdziesiątych, jako odpowiedź na istniejący już i opatrzony długą tradycją Jazz Jambore.
Festiwal szybko odnalazł się w polskim świecie swingu i improwizacji, zaskakując coraz to liczniej przybyłą publiczność. Ma na celu promować jazz współczesny niezależnie od jego rodowodu czy przynależności państwowej, prezentować to co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie [1] – podkreśla Mariusz Adamiak. Istnieje blisko dwadzieścia lat i przez ten czas gościł wielu światowej sławy muzyków. W ramach WSJD zagrali między innymi John Zorn, Marcus Miller, Chick Corea, Herbie Hancock, Bill Laswell i Branford Marsalis.
Zazwyczaj Koncerty Warsaw Summer Jazz Days odbywają się w Sali kongresowej w PKiN, od niedawna również w plenerze. Natomiast w tym roku jeszcze jedną sceną festiwalu jest Jazzarium Cafe. Za każdym razem festiwal mija w ramach stałej formy, na którą składają się: dwa dni z jazzem nowatorskim, dzień imprezy odbywającej się na Placu Zamkowym dla większego grona publiczności i z darmowym wejściem oraz koncert finałowy podczas którego można wysłuchać utworów wygrywanych przez światowe gwiazdy jazzu.
W tym roku festiwal swoją obecnością uświetnią muzyczne znamienitości takie jak: Herbie Hancock, Joe Lovano, Dave Douglas, Ambrose Akinmusire, The Bad Plus i Joshua Redman, Miguel Zenón, Tony Malaby, Tim Berne i Merry Halvorson. Ku uciesze sympatyków młodych, kobiecych głosów muzyki jazzowej, 29 lipca zapowiada się miłe spotkanie z Melody Gardot w ramach WSJD Post Scriptum. Przypomnijmy, że jest to dwudziestosiedmioletnia amerykańska wokalistka jazzowa. W 2009 roku gościliśmy ją w Polsce podczas koncertu w radiowym studiu Agnieszki Osieckiej, gdzie Melody Gardot zaśpiewała dla stuosobowej publiczności. Do dziś koncert ten oraz jej późniejszy wywiad z Piotrem Baronem odbiją się pozytywnym echem.
Oferta edukacyjna festiwalu jest równie ciekawa co i jej część artystyczna, ponieważ warsztaty dla młodych jazzmanów poprowadzą wykładowcy z nowojorskiej szkoły SIM- Ralph Alessi, Jim Black, Matt Mitchell i Mark Helias. Tymczasem 15 lipca wybrzmią koncerty młodych zespołów z Polski, Włoch i Holandii, a później uczestnicy warsztatów zaprezentują się na scenie w Rzymie i Hadze.
Gorąco polecamy to wydarzenie. Bilety oraz szczegółowe informacje są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu Warsaw Summer Jazz Days www.adamiakjazz.p
Program Festiwalu
8 lipca godz. 21:00 – Cud nad Wisłą
Marcin Wasilewski Trio
9 lipca godz. 21:00 – Jazzarium Cafe
Ralph Alessi
10 lipca godz.21:00 – Jazzarium Cafe
Jim Black
11 lipca godz. 21:00 – Jazzarium Cafe
Mark Helias
12 lipca godz.20:00 – Soho Factory
Wojtek Mazolewski Quintet
Bad Plus feat. Joshua Redman
Joe Lovano/Dave Douglas Quintet
13 lipca godz. 20:00 – Soho Factory
Matana Roberts
Ralph Alessi/ Jim Black/ Mark Helias/Matt Mitchell
Tim Berne/Tony Malaby/Mary Halvorson/Andrea Parkins/Chess Smith
14 lipca godz. 13:00 – Soho Factory
YouMe Project – YOUng Musicians play Europe
(Polska – Włochy – Holandia)
Godz. 20:00 – Soho Factory
Ambrose Akinmusire Quartet
Miguel Zenon Quartet
15 lipca godz. 13:00 – Soho Factory
YouMe Project – YOUng Musicians play Europe
(Polska – Włochy – Holandia)
Godz. 20:00 – Sala Kongresowa
Herbie Hancock
Lionel Loveke/James Genus/Trevor Lawrence
Godz. 23:00 – Soho Factory
Alexander Nettelbeck Trio (Australia)
29 lipca godz. 20:00 – Sala Kongresowa
Melody Gardot
Cytat zaczerpnięty z oficjalnej strony festiwalu