Nostalgia Festival Poznan - Warsztaty krytyki muzycznej z Meakultura 2016; fot. Jagoda Wasko

rekomendacje

Warsztaty krytyki muzycznej z Fundacją MEAKULTURA na festiwalu Nostalgia

Wszystkich wrażliwych na dźwięk i słowo zapraszamy na bezpłatne warsztaty „Krytyka w praktyce”! Jeśli lubisz pisać o muzyce albo chcesz dowiedzieć się, jak ubierać w słowa to, co słyszysz, zgłoś się na warsztaty z Fundacją Meakultura. Nabór trwa do 8 listopada.

Od 2014 roku festiwalowi Nostalgia towarzyszyły warsztaty krytyki muzycznej organizowane przez Fundację Meakultura. W tym roku ich forma uległa ewaluacji. Z programu edukacyjnego, pełnego wykładów, dyskusji i autorskich prezentacji, stworzyliśmy platformę dającą możliwość praktykowania umiejętności w zakresie krytyki muzycznej. Wykładowcy oddali pola uczestnikom, którzy korzystając z merytorycznej pomocy, stawiają swoje – być może pierwsze – dziennikarskie kroki.

„Krytyka w praktyce” to propozycja kierowana do osób, które interesują się muzyką i chciałyby realizować się w działaniu jako krytycy i dziennikarze muzyczni. Pod okiem dr Ewy Schreiber i Krzysztofa Stefańskiego uczestnicy projektu mierzą się z konkretnymi zadaniami – przeprowadzają wywiad, ankietę publiczności, przygotowują materiały prasowe, piszą recenzję czy felieton. Wspólne uczestnictwo w wydarzeniach festiwalowych, spotkania dyskusyjne, indywidualne konsultacje i stały nadzór merytoryczny sprawiają, że punkt ciężkości programu skupia się na doskonaleniu pisarskiego warsztatu.

Fundacja Meakultura umożliwia też uczestnikom programu „Krytyka w praktyce” debiut dziennikarski. Na zakończenie cyklu teksty będą mieć swoją premierę w poświęconym Nostalgii numerze obszernego pisma „Meakultura”.

Kiedy?
15.11, 17:00–19:00
23.11, 16:00–18:00
25.11, 15:00–17:00

Gdzie?
Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro)

Jak wziąć udział?
Liczba miejsc na bezpłatnych warsztatach jest ograniczona. Zgłoszenia z CV prosimy przesyłać na adres: zapisy@malta-festival.pl do 8 listopada – w tytule wiadomości należy wpisać: „Warsztaty Krytyka w praktyce z Meakulturą”. 9 listopada zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Organizatorem projektu jest Fundacja Meakultura

Café-chantant – Nostalgia Festival Poznan 2017; fot. M. Zakrzewski

11. edycja Nostalgia Festival Poznań odbędzie w dniach 23-25 listopada 2018 w Kościele oo. Jezuitów w Poznaniu. Hasło przewodnie festiwalu to „Życie bez Bożego Narodzenia/ Life without Christmas”. Inspiracją oraz głównym festiwalowym wydarzeniem jest cykl modlitw skomponowanych przez Gię Kanczelego, gruzińskiego kompozytora, który będzie gościć w Poznaniu. Wystąpią m.in. Barbara Kinga Majewska, Marcin Masecki oraz Pianohooligan.

Koncertom towarzyszyć będzie program pokazów audiowizualnych, prezentujący dokumenty i filmy fabularne poświęcone Kanczelemu oraz rozmowy z artystami.

Koncerty odbędą się w Kościele oo. Jezuitów (ul. Szewska 18), spotkania i filmy w Galerii oo. Jezuitów (ul. Szewska 18) na Café-chantant w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44).

Nostalgia Festival Poznań to projekt muzyczny, którego pierwsza edycja odbyła się w 2007 r. Głównym celem festiwalu jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records. Muzyka, którą tworzą lub tworzyli, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową jakość na światowym poziomie.

 

Spis treści numeru Festiwale:

Felietony

Dorota Relidzyńska, Festiwal – laboratorium kultury 

Dorota Relidzyńska, Jak oszaleć w dobrym stylu (w weekend)

Wywiady 

Ewa Schreiber, Rezonans filmu, muzyki i refleksji. Rozmowa z Michałem Merczyńskim, dyrektorem festiwalu Nostalgia

Magdalena Stochniol, „Zawsze jest miejsce na nowe formuły”. Wywiad z Aleksandrem Nowakiem

Recenzje

Maria Majewska-Mocek, Operowe perypetie sumeryjskich bogów 

Karolina Dąbek, Joanna Kołodziejska, Paulina Zgliniecka, Warszawska Jesień – mozaika

Publikacje

Piotr Matla, O festiwalach jazzowych… i nie tylko

Magdalena Nowicka-Ciecierska, Festiwale Andrzeja Chłopeckiego

Edukatornia 

Michał Orzechowski, Festiwal Bachowski w Świdnicy – w duchu wspólnoty

Michał Orzechowski, Actus Humanus – z przywiązania do ponadczasowego piękna

Kosmopolita

Krzysztof Stefański, To nie my (wygraliśmy Eurowizję)

Dorota Relidzyńska, Festiwale na szczytach

Rekomendacje

Warsztaty krytyki muzycznej z Fundacją MEAKULTURA na festiwalu Nostalgia

Natalia Chylińska, Territoires Éphémères – Open Source Art Festival, edycja 8.

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć