Andrzej Panufnik, źródło: Wikipedia

Projekt Wokół Panufnika, którego premiera odbyła się przy wsparciu Instytutu Polskiego we Wiedniu, zrodził się z chęci uczczenia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku – Andrzeja Panufnika. Trzech wybitnych polskich instrumentalistów – Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela, na zmianę z Anną Armatys) oraz Jakub Tchorzewski (fortepian) przygotowuje specjalnie na tę okazję dwa programy, osadzające utwory Andrzeja Panufnika w kontekście dzieł bliskich mu kompozytorów:

PROGRAM 1
Andrzej Panufnik – Dreamscape (10′)
Witold Lutosławski – Subito (5′)
Michał Ossowski – utwór zamówiony
Roman Palester – wybór Preludiów (5′)
Andrzej Panufnik – Trio (20′)

PROGRAM 2
Karol Szymanowski – Sonata na skrzypce i fortepian, op.9 (19′)
Witold Lutosławski – Grave (6′)
Andrzej Panufnik – Trio (20′)
Andrzej Panufnik – Dreamscape (10′)
Fryderyk Chopin – Trio fortepianowe, op.8 (25′)

Obecność utworów Witolda Lutosławskiego w obu programach wydaje się wyborem naturalnym, zważywszy na wspólnotę przeżyć (obaj żyli w okupowanej w czasie drugiej wojny światowej Warszawie i tworzyli tam legendarny duet fortepianowy) oraz bliską przyjaźń, która łączyła kompozytorów. Roman Palester (1907-1989), obok Lutosławskiego i Panufnika, był po śmierci Szymanowskiego uważany w środowisku muzycznym za jednego z najwybitniejszych następców i kontynuatorów “Karola z Atmy”, jednakże podobnie jak Andrzej Panufnik, zdecydował się na emigrację dla ratowania swojej wolności twórczej. Młodzieńcza Sonata na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego jest z kolei ukłonem w stronę „największego po Chopinie”, a jednocześnie „łącznika” kompozytorów XX-wiecznych z muzyczną spuścizną wieku poprzedniego. W końcu wybór niesłusznie rzadko grywanego Trio fortepianowego, op.8 Fryderyka Chopina ma na celu jednocześnie stworzenie pomostu pomiędzy twórczością kameralną XIX-wiecznego geniusza i dziełami Andrzeja Panufnika. Dodać należy także fakt, że podobnie jak twórczość Chopina znana jest głównie przez pryzmat jego utworów fortepianowych, dorobek kompozytorski Panufnika słynie przede wszystkim z jego dziesięciu Symfonii oraz pięciu Koncertów solowych. Projekt Wokół Panufnika będzie zatem doskonałą okazją do wysłuchania Triów fortepianowych obu kompozytorów.


Musica Mundana, Polnisches Institut Wien (Photo: F. Zieliński)

Muzyka Andrzeja Panufnika pozostaje nadal źródłem inspiracji dla młodych kompozytorów – dlatego też artyści zdecydowali się włączyć do programu specjalnie zamówiony hommage, autorstwa działającego w Toruniu Michała Ossowskiego (ur.1984).

WOKÓŁ PANUFNIKA W EUROPIE:

6.02.2014 – Polnisches Institut Wien – Wiedeń, Austria
20.05.2014 – Festiwal Re:Musica – Prisztina, Kosowo
22.05.2014 – Sala Kameralna Filharmonii Narodowej w Sofii – Sofia, Bułgaria
24.05.2014 – Państwowa Filharmonia w Aradzie – Arad, Rumunia
2.07.2014 – Liepaja Summer Music Festival – Liepaja, Łotwa
10.12.2014 – Festiwal Nuova Consonanza – Rzym, Włochy

Kolejne daty będą sukcesywnie ogłaszane.

Więcej szczegółów na temat projektu: https://sonoramusic.eu/pl/projekty/koncerty-wydarzenia/wok-panufnika

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć