materiały promocyjne

felietony

Wratislavia Cantans 2013 – nowy dyrektor artystyczny

Mimo że do tegorocznego festiwalu Wratislavia Cantans pozostało jeszcze niemal dziewięć miesięcy, organizatorzy jeszcze przed świętami ogłosili program i zaanonsowali największą zmianę, jaką ma być objęcie dyrekcji artystycznej przez Giovanniego Antoniniego.

48. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dn. 6-16 września 2013 r. Pomimo wielu miesięcy oczekiwania na oficjalne otwarcie, już wiadomo, że program został  w całości ustalony.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod przewodnim hasłem Podróż do Włoch, co organizatorzy tłumaczą następująco: Jest to nawiązanie do wizerunku Italii sprzed wieków, kiedy to kraj ten był kolebką muzyki i sztuki, a wizyta w nim była uznawana za obowiązek artystów i intelektualistów. Dlatego też pojawią się w programie kompozycje twórców włoskich, a obok nich dzieła Haendla, Schütza czy Mozarta, w których życiorysach podróże do Włoch odegrały niebagatelną rolę, wpływając na kierunek dalszych poszukiwań artystycznych.

Z Italią wchodzili kompozytorzy w bezpośrednie relacje (Schütz kształcił się u mistrza techniki polichóralnej, Giovanniego Gabrielego), ale Włochy to też kultura, pejzaż i… kuchnia. Wykraczającym poza klasycznie pojmowane ramy koncertu ma być spotkanie pt. Muzyka i wino, podczas którego Giovanni Betti, doradca artystyczny Akademii Świętej Cecylii w Rzymie, wraz z sopranistką, Gemmą Bertagnolli, i basem, Furiem Zanasi, opowiadać będą o współobecności tytułowych bohaterów we włoskiej kulturze.

Inspiracje nie tak bezpośrednie, jak podróż czy kontakty personalne, a raczej jako impresje na temat Włoch znajdą się w szeregu koncertów kameralnych, podczas których zabrzmi m.in. kwartet smyczkowy Giuseppe Verdiego, muzyka Franza Schuberta, Felixa Mendellsohna, a także Pulcinella Igora Strawińskiego. Podczas koncertów z udziałem takich artystów, jak Spira Mirabilis, Vox Luminis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, orkiestra B’Rock czy Julia Lezhneva, usłyszymy inspiracje włoską muzyką XVIII wieku oddziałującą mocno na kompozycje wyżej wymienionych.

Głosem dnia dzisiejszego będzie prawykonanie zamówionego na tę okazję utworu młodego polskiego kompozytora, Wojciecha Ziemowita Zycha, który z udziałem Olgi Pasiecznik, Macieja Straburzyńskiego, Lutosławski Piano Duo i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Szymona Bywalca zaprezentuje przestrzenną kompozycję odwołującą się do techniki wielochórowości stosowanej przez kompozytorów szkoły weneckiej. III cz. dzieła zawierać będzie partię wokalną opartą na fragmentach książki Emmanuela Levinasa, Totalite et Infini.

Od 2013 r. funkcję dyrektora artystycznego festiwalu pełnił będzie Giovanni Antonini, włoski dyrygent, szczególnie doceniany za interpretacje muzyki baroku i klasycyzmu. W 1989 r. z jego inicjatywy powstał zespół Il Giardino Armonico specjalizujący się w wykonaniach muzyki baroku. Współpracuje m.in. z takimi artystami, jak: Krystian Bezuidenhout, Viktoria Mullova czy Giuliano Carmignola. Zapraszany jest do prowadzenia takich orkiestr, jak Los Angeles Philharmonic, Orchestra of the Age of Enlightenment, Camerata Salzburg czy Rundfunksinfonieorchester Berlin. W 2004 r. Sir Simon Rattle zaprosił Antoniniego do współpracy z Berliner Filharmoniker przy projektach z muzyką barokową i klasyczną. Antonini jest również znany z prowadzenia spektakli operowych, m.in. Wesela Figara w mediolańskiej La Scali (2008/09). Nagrał wiele płyt, m.in. z Cecilią Bartoli, Viktorią Mullovą i własnym zespołem Il Giardino Armonico. W Polsce wystąpił do tej pory dwukrotnie, w 2009 r. na festiwalu Wratislavia Cantans wraz z zespołem oraz w 2010 r. w Krakowie, gdzie w ramach cyklu Opera Rara wykonano operę Ottone di Villa Antonia Vivaldiego.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć