Afisz Festiwalu "Alkagran"

felietony

XXII Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”- Patronat MEAKULTURY

W dniach 29 września – 4 października odbędzie się XXII edycja Jesiennego Fesitwalu Muzycznego “Alkagran”. Festiwal „Alkagran” poświęcony jest pamięci kompozytora i akordeonisty Andrzeja Krzanowskiego. Od pierwszej edycji odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach – miejscu, w którym kompozytor żył i tworzył. Nazwa festiwalu jest akronimem złożonym z pierwszych sylab imion członków jego najbliższej rodziny (Aleksandra – córka, Kamil – syn, Grażyna – żona, Andrzej – imię kompozytora), jest też nazwą słynnej kompozycji Andrzeja Krzanowskiego – kwintetu akordeonowego „Alkagran, czyli jedno miejsce na prawym brzegu Wisły”. Głównym celem Festiwalu jest propagowanie muzyki XX wieku, a szczególnie muzyki Andrzeja Krzanowskiego. Ponadto ważna dla organizatorów „Alkagranu” jest edukacja artystyczna dzieci i młodzieży oraz promocja młodych wykonawców i kompozytorów. Wykonawcy swoje umiejętności będą mogli pokazać na VIII Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego, który jest głównym wydarzeniem Festiwalu.

„Alkagran” to sześć dni koncertów, podczas których usłyszymy zarówno muzykę akordeonową (m.in utwory I. Strawińskiego, W. Lutosławskiego, A. Krzanowskiego, M. Jabłońskiego, A. Karałowa), jak i elektroakustyczną (utwory Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Krzanowskiego, Marcina Rupocińskiego, Artura Zagajewskiego). Ponadto prócz młodych wykonawców na konkursie akordeonowym, usłyszymy uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mała Akademia Muzyki w Czechowicach-Dziedzicach.

Szczegółowe informacje w załączniku oraz na: www.alkagran.pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć