Zamówienia kompozytorskie 2023: Grażyna Pstrokońska-Nawratil / materiały prasowe

rekomendacje

Zamówienia kompozytorskie 2023: Grażyna Pstrokońska-Nawratil

Dział Edukacji Muzycznej instytucji Katowice Miasto Ogrodów po raz kolejny realizuje projekt dotowany z programu „Zamówienia kompozytorskie”. W ubiegłych latach (do 2020 r. jako IPiUM „Silesia”) zorganizował prawykonania najnowszych dzieł twórców zarówno renomowanych, jak i rozpoczynających karierę. Wśród nich znaleźli się m.in.: Piotr Moss, Mikołaj Górecki, Kamil Pawłowski, Justyna Kowalska-Lasoń, Przemysław Scheller, Stanisław Bromboszcz i Jarosław Mamczarski.

AvalancheSonata (Lawina)* Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil wyzyskuje szczególną predylekcję kompozytorki do kształtowania barw dźwiękowych i skojarzeń pozamuzycznych: utwór nawiązuje do twórczości Mieczysława Karłowicza, który jako zapalony taternik przedwcześnie zginął właśnie zasypany lawiną pod Małym Kościelcem.

W piątek 22.09 o godz. 18:00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice dzieło zaprezentują po raz pierwszy muzycy o światowej renomie: małżeństwo flecistów – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz – oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Poza prawykonanym utworem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w programie koncertu znajdą się zarówno dzieła oryginalnie przeznaczone na dwa flety i fortepian, jak i aranżacje na ten skład.

Powtórzenie prawykonania 30.09 będzie miało miejsce w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W tym koncercie trio państwa Długoszów i A. Jungiewicza wykona dwa utwory, pozostałą część wypełnią współwykonawcy.

* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy:

  • Polskie Radio Katowice
  • Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Patronat medialny:

  • POLMIC
  • COMTV.pl
  • ArtPost
  • MEAKULTURA.pl
  • mojekatowice.pl
  • silesiakultura.pl

Zamówienia kompozytorskie 2023 afisz

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć