Logo zespołu Szmata, źródło: Facebook

recenzje

Zróbmy to razem

Marek Grechuta śpiewał o ocaleniu od zapomnienia. Mikesz nie śpiewa Grechuty, ale ocala. W założonym przez siebie projekcie Szmata przypomina twórczość pierwszej fali polskiego punka oraz nadaje jej nowe życie. Wspierany przez liderów pierwszych polskich zespołów punk rockowych oraz muzyków spotkanych na swojej drodze, remasteruje i nagrywa na nowo stare kawałki z energią, której pozazdrościć może mu niejeden młody zespół.

Mikesz, czyli Stefan Mikulski to członek pierwszej warszawskiej ekipy punkowej. Nie kojarzcie tego jednak z irokezami, papami i obuwiem wojskowym. Pierwsza fala punka to nie ćwiekowane mundurki, ale ruch młodzieżowy zrodzony z nudy i miłości do nowych brzmień, gloryfikujący nieskrępowany indywidualizm i chęć do dobrej zabawy. Gdy 7 kwietnia 1979 roku, w mieszczącym się w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury Anin klubie „U Kuby”, odbył się debiutancki koncert pierwszej warszawskiej kapeli punkowej The Boors, Mikesz sprzedawał na niego bilety wstępu. Uczestniczył również w integrujących warszawskie i trójmiejskie środowisko imprezach u Ramonesa oraz towarzyszył zespołom podczas ich prób, bawił się podczas i po ich koncertach. Działalność Mikesza skupiała się z początku na zbieraniu i obróbce brzmieniowej archiwalnych nagrań zespołów punkowych z lat 1978-80. Kolekcjonowanie starych nagrań sprzyjało odświeżaniu kontaktów z dawnymi kolegami, dzięki czemu narodziła się Szmata. Nazwa projektu została zaczerpnięta z tytułu tworzonego w 1979 roku przez Mikesza i Adę Dąbrowską-Lyons fanzinu punkowego.

Projekt archiwizujący powoli rozwinął swe skrzydła, zamieniając się w grupę iście rekonstrukcyjną, w której do grającego na basie Mikesza, dołączali chętni do współpracy muzycy. I to muzycy nie byle jacy, bo na przestrzeni 5 lat przez projekt Szmata przewinęli się między innymi Robert „Afa” Brylewski (m.in. The Boors, Kryzys, Brygada Kryzys), Paweł „Kelner” Rozwadowski (m.in. Deuter, Izrael), Bogdan „Plexi” Rzeźniczak (Deadlock), Pola Mazur (Białe Wulkany), czy Darek „Maleo” Malejonek. Pierwsze nagrania Szmaty ujrzały światło dzienne w 2011 roku, a do tej pory w nagraniach zespołu wzięło udział ponad 20 muzyków.

Szmata jak każda początkująca kapela punkowa, swoją działalność zainaugurowała graniem coverów zachodnich idoli, do których pisali własne teksty w języku polskim. Tak też powstały piosenki takie jak będąca przeróbką „Neat Neat Neat” z repertuaru The Damned – „Nie Nie Nie”, czy „She’s Bringing You Down” z repertuaru The Vibrators zagrane jako „Samo zło”. Obok przeróbek utworów zagranicznych kapel punkowych, repertuar Szmaty stanowią głównie wcześniej niepublikowane utwory rodzimych prekursorów tego gatunku – The Boors i Kryzysu – do których członkowie zespołu niejednokrotnie dopisywali nowe, bardziej aktualne teksty. Po dołączeniu do składu Grzegorza „Patyczaka” Kmity, materiał uzupełniły pasujące idealnie do klimatu Szmaty, zagrane na nowo piosenki z repertuaru jego wcześniejszych zespołów – Brudne Mięso i Brudne Dzieci Sida.

Publikowane na bieżąco w Internecie kolejne utwory Szmaty, po 4 latach działalności zebrano w końcu w całość i wydano formie albumu „Zróbmy to razem”. Materiał wysyłany był drogą elektroniczną osobom zainteresowanym do samodzielnego wydania (D.I.Y.) oraz ukazał się w kolekcjonerskim wydaniu fizycznym, dystrybuowanym podczas festiwalu Rock Na Bagnie. Podczas festiwalu doszło również do scenicznego debiutu Szmaty, którą na scenie wsparli muzycy wrocławskiego zespołu Zwłoki. Duże zainteresowanie nagraniami Szmaty, skłoniło Mikesza do ponownego wydania „Zróbmy to razem” w nieco zmienionej wersji. Reedycja albumu zostanie poprawiona brzmieniowo, zostaną do niej dodane również, nowe nagrania zespołu, w tym utwory zarejestrowane w wersjach live. Płyta jeszcze się nie ukazała, ale wszystko wskazuje na to, że nie będziemy na nią długo czekać. Śledźcie działalność Szmaty na ich facebooku (https://www.facebook.com/szmata.punk/).

SZMATA – “Zróbmy to razem!”

Wydanie: Archiwum Polskiego Punk Rocka 2015
1. Nie Nie Nie (today)
2. Shitass
3. Identity
4. Okna
5. Samo Zło
6. Tartak
7. Znów sam
8. Nie jest źle
9. Holidays in Siberia
10. Komunizm
11. Spammers (We Are Not)
12. Proces
13. Gaz
14. Laski z małymi cyckami
15. FejsiE (nikt nie napisał do mnie na) feat. Maja
16. FejsA (nikt nie napisał do mnie na) feat. Mikeš
17. Turek (instrumental)
Bonusy:
18. Blazers Instrumental
19. Nie Nie Nie (early demo)


Publikacja powstała dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć