Archiwum numeru 29
Wydanie: 2019-05-01 - 2019-05-31
Meandry

Marlena Wieczorek w programie Managerowie NGO
Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich zakończyła nabór do 6. edycji Programu Menedżerowie NGO, finansowanego ze środków Polsko‐Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW).
Biografistyka
Dorota Relidzyńska
Czy biografia to dziś odrębny gatunek literacki? Czy istnieje metodologia badań w tej dziedzinie? Jakie odniesienia teoretyczne ma do dyspozycji współczesny „biograf”, dokumentujący dzieje osoby żyjąc…Wywiady

Kuba Więcek: jazzowa rewolucja
Katarzyna Bazgier
Kuba Więcek opowiada Katarzynie Bazgier o drodze, jaką trzeba przebyć, żeby nauczyć się siebie. Na nowej, nietypowej płycie Więcka znajdziemy przepisy na jazz masalę, tacosy w LA i zrobić sobie detoks…
Charles Aznavour – piosenki sfotografowane
Dorota Relidzyńska
Słynne piosenki Charlesa Aznavoura ożyły w obrazach Patrice Fileppiego, zmaterializowane. Jak je widzi artysta fotografik? Jak urzeczywistniał swoje wizje? Zrealizowanie niektórych przedsięwzięć wymag…Felietony

Eryk Satie. Mistyk, hipnotyzer, ironista
Dorota Relidzyńska
Monsieur précurseur, Eryk Satie uprościł muzykę. Uwolnił ją z pętających kompozytorów konieczności. Mistyk, hipnotyzer, bufon, eksperymentator, ekscentryk. Genialny dyletant... Określenia można mnożyć…
Rameau. Biografia awanturnika
Dorota Relidzyńska
Burzliwe życie Jeana-Philippe’a Rameau to dla twórcy biografii wymarzone towrzywo, które może zamienić się w fascynującą opowieść. Czy znajdzie się w niej miejsce dla muzyki? Być może nie musi. Sprawd…
Rachując biografie…
Karol Furtak
Książki i wydawnictwa branżowe poświęcone muzyce nigdy nie stanowiły literackich bestsellerów; wśród najlepiej sprzedających się książek znacznie łatwiej znaleźć poradniki, prozę fantasy czy kryminały…Recenzje

Podróż kosmiczna w operze na podstawie Space Opery Aleksandra Nowaka
Klaudia Popielska
Podróże kosmiczne wciąż budzą wiele emocji nie tylko w świecie naukowym. Nic więc dziwnego, że tematyka międzygalaktyczna zaczęła znajdować zainteresowanie także w różnych dziedzinach sztuki, funkcjon…
Kamil Bałuk, Wacław Krupiński – Wodecki. Tak mi wyszło
Paweł Cybulski
Nie sposób odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie rodzą się w głowie po lekturze książki Bałuka i Krupińskiego Wodecki. Tak mi wyszło, ale chyba o to też chodzi w dobrej książce biograficznej. Kilka…
Marcin Sitko – Rysiek Riedel we wspomnieniach
Paweł Cybulski
Dużym wyzwaniem dla biografa jest zawsze sytuacja, gdy opisywana przez niego postać kojarzona jest głównie przez pryzmat jednego wydarzenia czy jakiejś swojej cechy. Odczarowanie takiego bohatera, pok…Publikacje

Stochkausen i „życiopisanie”
Katarzyna Bartos
Organiczny kontekst, swego rodzaju środowisko naturalne, w którym powstaje kompozycja, jest niezwykle pomocny w odczytaniu dzieł wyjątkowego twórcy XX i XXI wieku Karlheinza Stockhausena. Wiele jego u…
Muzyka jest objawieniem wyższym niż wszystka mądrość i filozofia
prof. dr Erika Schuchardt
Przedstawiamy zapis koncertu-rozmowy z zespołem Szymanowski Quartet w studiu koncertowym radia NDR. Rozmowa była finałem Trzeciego Festiwalu Filozofii w 2012 roku. W programie: Ludwig van Beethoven –…Edukatornia

Gesualdo da Venosa. M jak muzyka, m jak morderstwo
Dorota Relidzyńska
Kim był Gesualdo da Venosa? Psychopatycznym mordercą rozkoszującym się przemocą? Szaleńcem zniewolonym przez swoje nieczyste namiętności? Kompozytorem dyletantem, który popełniał zbyt wiele błędów? Je…
Tadeusz Zygfryd Kassern na emigracji w Nowym Jorku – „Twarda walka o uznanie i chleb”
Violetta Kostka
Totalitaryzmy niemiecki i radziecki, które ogarnęły Europę w XX wieku oraz szereg innych okoliczności sprawiły, że wielu kompozytorów polskich z pokolenia, które zadebiutowało w dwudziestoleciu między…Rekomendacje

XXVI Bydgoski Festiwal Operowy uchem i okiem recenzenta - część 2
dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska
27, kwietnia w Bydgoszczy rozpoczął się XXVI Bydgoski Festiwal Operowy. MEAKULTURA jest partnerem wydarzenia. Na naszych łamach publikujemy recenzje z inauguracji i kolejnych spektakli Festiwalu. Zapr…