Logo wydarzenia

rekomendacje

12 Points Festival

W Polsce i innych krajach europejskich organizuje się sporo konkursów dla młodych jazzmanów, niewiele jest jednak festiwali, które zapraszają wyłącznie artystów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na europejskiej scenie jazzowej. Dlatego 12 Points Festival jest wyjątkową pod tym względem inicjatywą, organizowaną przez irlandzkie stowarzyszenie Improvised Music Company, którego misją jest promowanie młodych i ambitnych jazzmanów oraz prezentowanie ich muzyki nowym kręgom słuchaczy.

Idea festiwalu narodziła się w Irlandii, a jego pierwsza edycja odbyła się w Dublinie w 2007 roku. Od tamtej pory, festiwal odbywa się co roku w innym, interesującym pod względem środowiska muzycznego, europejskim mieście – gospodarzem ostatniej edycji było np. duńskie Aarhus. Pomysłodawcy 12 Points Festival chcieli stworzyć festiwal, który trochę na wzór Eurowizji zrzeszałby najlepszych i najciekawszych przedstawicieli środowiska muzycznego z różnych krajów i pokazywał całej Europie ich twórczość. Poza tym, 12 punktów, to też maksymalna ocena, którą można przyznać artyście rywalizującemu podczas Eurowizji. Nazwa festiwalu odnosi się też do jego formatu – organizatorzy co roku zapraszają 12 zespołów jazzowych, które podczas czterech dni trwania festiwalu mają okazję zaprezentować swoją muzykę podczas 60-minutowych koncertów. Wieczorami muzycy, zaproszeni goście i publiczność przenoszą się do klubu festiwalowego, gdzie mają okazję porozmawiać, nawiązać nowe kontakty i wspólnie muzykować z lokalnymi artystami.

Za program festiwalu i selekcjonowanie zgłoszeń odpowiadają organizatorzy (Improvised Music Company) we współpracy z norweską organizacją jazzową Vest Norsk Jazz Senter z Bergen i innymi partnerami. Polscy muzycy jazzowi także mieli okazję zaprezentować się podczas poprzednich edycji festiwalu: Paweł Kaczmarczyk ze swoim kwartetem w 2009, Maciej Obara Quartet w 2012 i Marcin Masecki w 2014. Przeglądając archiwum na stronie 12 Points można znaleźć mnóstwo znanych nazwisk, które pojawiają się obecnie w programach wielu dużych festiwali jazzowych w Europie.

12 Points Festival to inicjatywa, której celem jest stworzenie młodym jazzmanom warunków do spotkania, dialogu i wspólnego muzykowania. Organizatorzy zapraszają także osoby związane z branżą muzyczną – managerów, dziennikarzy i krytyków. Pokazują oni artystom, jak ważne jest myślenie o własnym zespole jako o marce, jak ważne jest dbanie o swój wizerunek i kontakty z mediami.

Organizatorzy i osoby współpracujący z Festiwalem podkreślają, że nie wiesz za dużo o młodym europejskim jazzie, dopóki nie odwiedzisz 12 Points. Każdy, kto chciałby mocniej wniknąć w to ambitne, pełne energii środowisko i posłuchać tego, co najciekawsze w europejskim jazzie, powinien tam trafić! Następna edycja odbędzie się we wrześniu 2018 roku tam, gdzie wszystko się zaczęło – w Dublinie. 

Strona 12 Points Festival: https://www.12points.ie

Formularz aplikacyjny: https://www.12points.ie/apply

Facebook: https://www.facebook.com/12points/

 

Spis treści numeru Jazz jest młody(ch):

Meandry:

Ewa Chorościan, Iwona Granacka, Jazz jest młody(ch)

Max Skorwider, Max i Single – Etta James

Felietony:

Marta Szostak, Anatomia słuchacza

Marta Szostak, ”Baddest vocal cats on the planet”, czyli jazz na 6

Wywiady:

Grzegorz Piotrowski, „Jestem człowiekiem zespołu” – rozmowa z Krystyną Stańko

Natalia Chylińska, „Dajemy sobie czas na rozwój” – wywiad z zespołem Algorhythm

Recenzje:

“Blue Note Poznań Competition” 2017 w relacjach młodych krytyków

Iwona Granacka, „Wiem i powiem”. Dobrze brzmiący życiorys Jerzego Miliana

Publikacje:

Maria Zarycka, Dźwięki jazzu w Ebony Concerto Igora Strawińskiego

Izabela Rydzewska, Język muzyczny Raphaela Rogińskiego na przykładzie albumu „Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes. African Mystic Music”

Edukatornia:

Jędrzej Wieloch, Więź rodzinna – o relacjach soulu i hip-hopu

Iwona Granacka, Daj się zainspirować. Festiwale jazzowe i wolontariat

Kosmopolita:

Ewa Chorościan, Taniec na wulkanie – koncert w kraterze

Justyna Raczkowska, Na skrzypcach do Stanów

Rekomendacje:

Ewa Chorościan, Aplikacja „Poznań Miliana”

Iwona Granacka, 12 Points Festival

___________________

Tekst opublikowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania

 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć