O stworzeniu „Stworzenia świata” – recenzja płyty z koncertu finałowego „Universitas Cantat 2013”
Organizowanie festiwali i uczestnictwo w nich to dzisiaj najpopularniejsza forma międzynarodowej wymiany muzycznych doświadczeń. Festiwale chóralne mają to do siebie, że angażują naprawdę ogromną liczbę osób. Miło jest powspominać później taki festiwal, słuchając płyty z koncertu finałowego.
Muzyka chóralna – numer specjalny
Najnowszy numer poświęcamy muzyce chóralnej– dawnej i nowej, polskiej i zagranicznej. Jej bogatemu repertuarowi i tradycjom muzycznym, polskim chórom oraz zbiorowemu doświadczeniu śpiewu, które sprawia, że ludzie zyskują wspomnienia na całe życie.
Czy są wśród nas "nieumiejący śpiewać"? Wywiad z Agnieszką Franków-Żelazny
O profesjonalistach i amatorach w chórze, o dyrygowaniu i podróżowaniu oraz o tym, że śpiewanie może uzależniać z Agnieszką Franków-Żelazny rozmawia Ewa Schreiber
Per aspera ad astra – Krystian Adam Krzeszowiak
Droga Krystiana Adama do tego punktu przypomina nieco amerykański film. Pokonał wszelkie trudności, by dopiąć swego. Z małej miejscowości, w której grał na organach i fortepianie wyjechał do Wrocławia, by tu pod kierunkiem prof. Bogdana Makala studiować wokalistykę.
Gwiezdne wojny – rzecz o „Gloria Patri…” Urmasa Sisaska
Wykonanie dzieła Gloria Patri… to dla dyrygenta i chóru sprawdzian techniczny, artystyczny, to także wyzwanie intelektualne i… niemały wysiłek fizyczny. Ten „gwiezdny” utwór właśnie wybrzmiał pod batutą prof. Krzysztofa Szydzisza podczas „PER MUSICAM AD ASTRA 2014”, II Międzynarodowego Festiwalu im. M. Kopernika w Toruniu.