Irish Contemporary Music – Interview with Enda Bates
O różnorodności współczesnej muzyki irlandzkiej, o wolności wyboru oraz roli muzyki tradycyjnej i popularnej w swojej własnej twórczości opowiada Enda Bates – kompozytor, muzyk, producent i wykładowca w Trinity College w Dublinie.
Irlandzka, czyli jaka? O wyspiarskiej muzyce
Istnieje wiele powodów, dzięki którym tradycyjna muzyka irlandzka jest dobrze znana i popularna także poza samą wyspą. Jednym z nich jest na pewno pamiętny dubliński finał Eurowizji z roku 1994, podczas którego jako przerywnik pokazano zalążek tego, co później stało się spektaklem Riverdance, a co zainspirowało rozliczne przedstawienia oparte na tańcu irlandzkim, takie jak Lord of the Dance, Dancing on dangerous ground czy Ragús. Stały się one doskonałym sposobem na promocję i sprzedaż muzyki irlandzkiej, będąc jednocześnie reklamą i surogatem Szmaragdowej Wyspy.
Irlandzkie rozmowy z przeszłością
Zjawisko, jakim jest muzyka irlandzka, ma niejedno oblicze – bardziej lub mniej tradycyjne, ograniczone do lokalnej grupy i czasu wolnego lub komercyjne i skierowane do szerokiej publiczności. Inspiracje wokalistów nie zawsze inspi zamykają się w obrębie tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Jak z przeszłością rozprawiają się współcześni irlandzcy muzycy: zespół Kíla, Liam Ó Maonlaí oraz Sinéad O’Connor?
Przyglądając się współczesnej muzyce irlandzkiej. Przystanek Zooming: Ireland
Zacznijmy zatem od końca. Od początku końca. Wszystko się sypie i rozjeżdża. Równe zagranie trywialnie prostej melodyjki o „kreskówkowym” charakterze okazuje się być zadaniem nie do wykonania dla szóstki muzyków Sepia Ensemble…
Irlandia – numer specjalny
W oczekiwaniu na Dzień Św. Patryka, w którym każdy z nas ma poczuć się przez chwilę Irlandczykiem oddajemy w Wasze ręce numer specjalny poświęcony muzyce Szmaragdowej Wyspy. Piszemy o tradycji muzycznej tego kraju, o współczesnych wykonawcach i kompozytorach oraz o koncertach w ramach polsko-irlandzkiej współpracy artystycznej.
Zooming Ireland w Dublinie [Korespondencja]
Miniony miesiąc stał się dla polskiej i irlandzkiej muzyki współczesnej czasem niezwykle ciekawej wymiany artystycznej za sprawą projektu „Zooming: Ireland”. Jego celem było lepsze poznanie współczesnej, polskiej twórczości muzycznej w Irlandii oraz nowej muzyki irlandzkiej w Polsce.