Opera-gatunek najpełniej pokazujący naturę współczesnego człowieka? Próba analizy intertekstualnej Orphee Dariusza Przybylskiego
Fryderyk Chopin – numer specjalny
Najnowszy numer specjalny MEAKULTURY poświęcony jest Fryderykowi Chopinowi. Data ukazania się tej publikacji nie jest przypadkowa. Kompozytor urodził się 1 marca (bądź, jak twierdzą niektórzy badacze, 22 lutego) 1810 roku w Żelazowej Woli. Nasz numer specjalny będzie zatem swego rodzaju prezentem urodzinowym.
Nokturn g-moll op. 15 nr 3 Fryderyka Chopina
Nokturn g-moll zajmuje ostatnie miejsce w opusie 15, dedykowanym Ferdynandowi Hillerowi, a wydanym w 1833 roku. Aura tajemniczości, którą rozpościera już od pierwszych taktów, wielokrotnie skłaniała komentatorów twórczości Chopina do barwnych interpretacji.
O zachowaniu się przy stole – XVII Konkurs Chopinowski w oczach krytyków (część I)
W przypadku takiego wydarzenia, jakim jest w Polsce Konkurs Chopinowski, obszerny zbiór wypowiedzi i ich gatunkowe, warsztatowe oraz stylistyczne zróżnicowanie tworzy wystarczająco duży materiał poglądowy do refleksji nad polską krytyką chopinowską w roku 2015.
„Smakosfera, podobnie jak styl kompozytorski, jest zawsze wypadkową elementów społecznych i indywidualnych.”
O ulubionych potrawach i smakosferze Chopina oraz jego zamiłowaniu do dobrej kuchni z Wojciechem Bońkowskim rozmawia Anna Kruszyńska.
Chopin: w trybie przypuszczającym [Hyde Park]
Fryderyk Chopin i upajająca słodycz jego muzyki są w naszym życiu czymś tak oczywistym jak następstwo pór roku albo jak to, że Warta przepływa przez Poznań. Ale czy mógłby istnieć świat bez Chopina?
Chopinowski etnocentryzm? Podróże Fryderyka Chopina
Fryderyka Chopina dobrze opisuje topos homo viator. Znacznie trudniej ująć jego postać w ramy terminu „etnocentryzm”. A jest to termin bardzo ważny, jeśli prześledzimy kwestie recepcji twórczości najważniejszego polskiego kompozytora.
Stephen Heller i jego związki z Fryderykiem Chopinem
Stephen Heller, węgierski kompozytor i pianista, był zafascynowany postacią i twórczością Fryderyka Chopina, dając temu wyraz m.in. w utworze napisanym na śmierć Polaka – Aux Mânes de Fréderic Chopin. Elégie et marche funèbre op. 71 – oraz w cyklu etiud mających za zadanie przygotować do wykonywania jego dzieł – 21 Technische Studien als Vorbereitung zu Werken Fr. Chopins op. 154.