Uchem filozofa: Esencja muzyki
Esencja kojarzy się z kawą. Nic mylnego. Z czym jednak kojarzyć ma się „esencja muzyki”? Zapraszam do lektury filozoficznego numeru MEAKULTURY o istocie muzyki i jej kontekstach.
Video wykład. Kivy versus Levinson (część 1)
W pierwszej części wykładu prof. UG, dr hab. Anna Chęćka, zapoznaje nas z problemem doświadczania muzyki na podstawie sporu między Peterem Kivym i Jerroldem Levinsonem. Kto wygra walkę? Kivy’owski, wykształcony słuchacz czy Levinsonowski, naiwny odbiorca?
Konferencja po krakowsku. O Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej ELEMENTI
Studenckie konferencje naukowe już od jakiegoś czasu cieszą się sporym zainteresowaniem. Coraz więcej uczelni muzycznych na mapie Polski może pochwalić się swoimi autorskimi rozwiązaniami: Poznań ma Neofonię, Wrocław – Wieloznaczność dźwięku, Gdańsk poddaje refleksji zagadnienie Idei muzycznych i ideologii w muzyce, Warszawa skłania się w stronę zapomnianych kompozytorów i ich muzyki (Nieznane a warte poznania). A co proponuje Kraków?
Actus Humanus Resurrectio 2017. Święto muzyki dawnej w Gdańsku
Dobiegła końca kolejna odsłona Actus Humanus, czyli największego polskiego festiwalu muzyki dawnej. Obok recitali polskich artystów, mieliśmy okazje usłyszeć dzieła Bacha, Händla czy Monteverdiego w wykonaniu wybitnych artystów zagranicznych. Festiwal odbywał się w Gdańsku w trakcie Wielkiego Tygodnia, z czym wiązała się pasyjna tematyka stanowiąca klamrę dla licznych koncertów.
Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa "Wieloznaczność dźwięku"
Polecamy Państwa uwadze, zwłaszcza studentom kierunków muzycznych oraz kierunków pokrewnych, Międzynarodową Studencką Konferencję „Wieloznaczność dźwięku”, zorganizowaną przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Muzyka jako proces i rozwój wewnętrzny w fenomenologicznych koncepcjach muzyki: Berleant, Dufrenne, Ingarden i Merleau-Ponty
Pytanie o esencję nigdy nie jest prostym pytaniem. Jaka jest esencja muzyki i jaka jest natura? Odnosząc się do tej kwestii, chciałabym zasugerować wyjaśnienie fenomenów muzycznych, zwracając uwagę na procesy, jakie stanowią muzykę oraz na te, jakie ona wzbudza.
Kontekst jest ważny. O pewnej melodii (z polityką w tle)
O tym, jak ważny jest kontekst w muzyce, przekonujemy się w zawiłości codziennych doświadczeń – tych mniej i bardziej doniosłych. Nie tak dawno okazji do takich rozważań dostarczyło nam międzynarodowe wydarzenie polityczne – dymisja Davida Camerona ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Kilka nut, które niespodziewanie wybrzmiały na arenie polityki międzynarodowej, doczekało się wielu, nieraz zaskakujących, reakcji i interpretacji.
Więcej niż dźwięki. W poszukiwaniu istoty i źródła zniewalającej siły muzyki
Zaangażowanie emocjonalne nie jest skutkiem ubocznym, a istotnym elementem dzieła muzycznego, jak i wszelkich aktywności z nim związanych. Cóż takiego kryje w sobie muzyka, że nie potrafimy się jej przeciwstawić i pozwalamy, by nami zawładnęła?
Czy muzyka ma istotę? Międzynarodowa konferencja muzykologiczna „Essence and Context: A Conference Between Music and Philosophy”
31 sierpnia 2016 roku w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie miała miejsce niezwykle zajmująca konferencja na temat istoty muzyki i jej kontekstów, która trwała do 3 września 2016 roku. Było to jedno z tych wydarzeń, które zintegrowały światowej klasy muzykologów i filozofów muzyki.
Polscy prelegenci na „Essence and Context: A Conference Between Music and Philosophy”
Wśród prelegentów międzynarodowej konferencji muzykologicznej „Essence and Context” w Wilnie (31.08–3.09.2016) nie zabrakło przedstawicieli naszego kraju, którzy z godnością dzielili się ze światem swoimi rozważaniami na temat istoty muzyki i jej kontekstów.