Andrzej Chłopecki: "Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje"
Aforyzm, dowcip, synteza, erudycja, a może pokaz dialektycznego warsztatu? „Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje” zawierają wszystkie te elementy, pozostając jednocześnie rodzajem autorskiej historii muzyki XX wieku, historii pisanej przez pryzmat pojęć, w której zawarta została ich interpretacja.
Krytyczna pomyłka
Bogusław Schaeffer zachęca, by każdy krytyk muzyczny na swoim biurku, ku przestrodze, miał Lexicon of Musical Invective Nicolasa Slonimsky’ego. Autor owej książki badając opinie i recenzje krytyków muzycznych, wykazał, jak bardzo mylili się w swoich sądach.
"Za każdym razem kiedy przychodzę do Filharmonii na Warszawską Jesień, wpatruję się w balkon, z którego zwykle relacjonował koncerty, by sprawdzić, czy już jest na swoim stanowisku….". Wywiad z Beatą Chłopecką.
Beata Chłopecka – żona Andrzeja Chłopeckiego i opiekunka Jego spuścizny w rozmowie z Magdaleną Nowicką-Ciecierską przybliża osobę tego wybitnego krytyka i muzykologa, żarliwego propagatora muzyki współczesnej, autora fascynujących audycji o muzyce XX i XXI wieku w Programie 2 Polskiego Radia.
Wokół krytyki muzycznej – międzynarodowa konferencja naukowa w Barcelonie
Hiszpańskie Centro Studi Opera Omnia Luigi Boccherini we współpracy z Societat Catalana de Musicologia z Barcelony już po raz trzeci organizuje konferencję naukową poświęconą krytyce muzycznej. To chyba jedna z niewielu konferencji w Europie, która od kilku lat gromadzi specjalistów z ośrodków naukowych na całym świecie i koncentruje swój program wyłącznie wokół zagadnień związanych z krytyką muzyczną danego okresu w historii muzyki.
Adrian Thomas – Brytyjczyk, naukowiec, bloger. O wielbicielu muzyki polskiej
Nazwisko Adriana Thomasa znane jest melomanom z całego świata przede wszystkim ze względu na szereg jego publikacji o muzyce polskiej XX wieku, które zostały wydane na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Spośród nich do najbardziej znanych należy pierwsza na świecie i jedyna dotąd monografia poświęcona Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu z 1997 roku (wydanie polskie z 1998 roku) oraz książki i artykuły dotyczące twórczości Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz i Andrzeja Panufnika. Skąd takie zainteresowanie muzyką polską u brytyjskiego muzykologa? Jak doszło do powstania prowadzonego przez Thomasa bloga onpolishmusic.com?
Studia podyplomowe "Muzyka w mediach"
COLLEGIUM CIVITAS
wspólnie z Fundacją MEAKULTURA zaprasza na kierunek
„MUZYKA W MEDIACH”. Jedyne takie studia podyplomowe w Polsce!
"Chopin i jego Europa". 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w relacjach młodych krytyków
Prezentujemy owoc warsztatów krytyki muzycznej, które odbyły się w dniach 26-28 sierpnia 2017 roku przy festiwalu „Chopin i jego Europa”. Organizatorami wydarzenia był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja MEAKULTURA. Trzy intensywne dni stały się okazją do spotkań, dyskusji, wzmożonej pracy, a przede wszystkim – do stałego kontaktu z muzyką i artystami światowej klasy…
Kompozytorzy kontra krytycy
Krytyka muzyczna stała się w naszych czasach palącym pytaniem. Wcześniej była samodzielną, niewielką cząstką przemysłu muzycznego, bezgłośnym trybikiem wielkiej maszyny. Ta sytuacja się zmieniła. Znaczenie piśmiennictwa znacznie wzrosło, jednocześnie nastąpiło ogromne przecenienie słowa pisanego. Krytyk w wielu wypadkach przestał się zadowalać współprzeżywaniem i odzwierciedlaniem rozwoju życia muzycznego, lecz usiłuje je dodatkowo kształtować.
"Przygniatająca przewaga amatorów przy mikrofonie szkodzi kulturze muzycznej". Wywiad z Tomaszem Szachowskim
O Nagrodzie Fundacji MEAKULTURA, o misji oraz (nie)zależności krytyka i popularyzatora muzyki, o tym, co łączy improwizację i zarządzanie i co trzeba wiedzieć, by pisać o jazzie w rozmowie z Ewą Schreiber i Marleną Wieczorek opowiada Tomasz Szachowski.