Krótka historia chrześcijańskiej muzyki rockowej – czyli od psychodelii do Chrystusa
Jak pogodzić rockowe dźwięki z chrześcijańskim przekazem? Co stoi u początków Contemporary Christian music? Jak przez lata rozwijał się ten gatunek i dokąd wiodły drogi tworzących go artystów?
Pol and Rock Festival wzorem skutecznego zarządzania zespołem?
Na tle innych festiwali, przy których miałam okazję pracować, Pol’and’Rock Festival stanowi wzór tego, jak powinien funkcjonować wolontariat – pisze Kamila Sekułowicz, uczestniczka siedemnastu edycji festiwalu i członkini Pokojowego Patrolu.
Kaseta magnetofonowa – chwilowa moda czy trend na przyszłość?
Kiedyś królowała na półkach domów na całym świecie. Jej pojawienie się przyniosło niezwykły rozwój rynku wydawniczego, a sama muzyka mogła nareszcie towarzyszyć słuchaczowi w prawie każdych warunkach. Czy powrót kasety magnetofonowej to tylko retro-moda czy nowa nisza z potencjałem dla wydawców i dystrybutorów?
W cieniu kaktusa czyli psychodelia na pustyni
Co można robić, gdy słońce niemiłosiernie grzeje, zna się ranczo gdzieś na pustyni i masę mniej lub bardziej utytułowanych muzyków, a do tego samemu ma się już ugruntowaną pozycję i rozpoznawalność? Pustynne sesje – piasek, wiatr i kaktusy Kalifornii.
Pigfuck. Świńska miłość
Pigfuck. Muzyka ta była tak szalona jak szalony był świat dookoła, a jej wartość się kryła w przedstawieniu tego świata w jak najszczerszy sposób.
Ghosteen. Baśń o przemijaniu
„Pustka jest żyznym gruntem, gdzie miłość i strata łączą się w pamięci i tworzą duchy, które żyją wśród nas”. Te słowa australijskiego piosenkarza Nicka Cave’a zostały wypowiedziane w kontekście jego relacji z członkami zespołu i ryzyka zatarcia tych relacji w związku ze zmianami osobowymi, które następowały na przestrzeni ponad trzydziestu lat w szeregach The Bad Seeds.
Przemijanie, trwanie, powroty
Muzyka jak żadna inna sztuka, prowokuje do refleksji o czasie. Zapraszamy do lektury numeru meakultura.pl poświęconego modom, trwaniu i powrotom w muzyce rozrywkowej.