O czym śpiewają wieloryby?
Zoomuzykologia jako dziedzina nauki bada związki zwierząt z muzyką. Pozwala spojrzeć na świat fauny z innej, nadal nietypowej dla nas perspektywy. Przede wszystkim jednak uświadamia, że nie tylko gatunek ludzki potrafi tworzyć sztukę.
Wpływ stymulacji słuchowej na zachowanie różnych gatunków – przegląd naukowy
Na świecie, ale także w Polsce, coraz częściej przeprowadza się badania naukowe dotyczące wpływu stymulacji słuchowej na zachowanie różnych gatunków zwierząt (od psów i kotów, po goryle, szympanase, a także słonie). Zebrane dane prowadzą do ciekawych wniosków, sugerujących że stymulacja słuchowa może być efektywną formą wzbogacenia środowiska zwierząt.
Stres oraz zaburzenia behawioralne w życiu zwierząt vs. zastosowanie muzyki jako jednej z form łagodzących
Korzystny wpływ muzyki na samopoczucie człowieka jest faktem. Wraz z rozwojem nauki zakres badań nad stymulacją słuchową poszerzono o różne gatunki zwierząt. Liczne publikacje potwierdzają, że muzyka może pomóc nie tylko ludziom, ale także zwierzętom.
Nora „The Piano Cat”, pies kreator, wieloryby. Zwierzęta mają głos
Nora „The Piano Cat” nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zwierzęta od zawsze były natchnieniem dla kompozytorów, a nowo powstające utwory z ich udziałem skłaniają do refleksji nad tym, jak muzyka odzwierciedla nasze relacje ze światem zwierzęcym.
Muzyka jako środek terapeutyczny
Dzięki efektywności muzykoterapii, a w następstwie – opracowaniu przez naukowców zasad i metod przydatnych muzykoterapeutom, terapia muzyką stała się oddzielną metodą oddziaływania terapeutycznego, wykorzystującą wpływ muzyki na sferę psychosomatyczną.
Muzyka w świecie zwierząt
W marcowym numerze MEAKULTURY przyglądamy się muzyce w świecie zwierząt, przybliżając Państwu zagadnienia związane z zoomuzykologią – niezwykle ciekawą, choć wciąż mało znaną dyscypliną naukową.