pixabay.com

Meandry

Muzyka w świecie zwierząt

Muzyka to jeden z najważniejszych przejawów ludzkiej kultury. Dostarcza nam rozrywki, uczy, ma właściwości terapeutyczne. A jak jest u zwierząt? Czy muzyka odgrywa w ich życiu jakąś rolę? Jeśli tak, to jaką?

W marcowym numerze MEAKULTURY odpowiemy na te i wiele innych pytań, przybliżając Państwu zagadnienia związane z zoomuzykologią, czyli dyscypliną naukową badającą związki muzyki ze zwierzętami. Niezwykle ciekawą, choć w Polsce nadal mało znaną. Co za tym idzie – wartą poznania.

Wprowadzeniem teoretycznym jest artykuł Małgorzaty Belki, przedstawiający koncepcję jednego z najważniejszych zoomuzykologów – Dario Martinellego. Z kolei Monika Targowska w felietonie O czym śpiewają wieloryby? opowiada o największych ssakach świata i muzyce, jaką tworzą.

W numerze czekają na Państwa także trzy publikacje Renaty Babiuch. Pierwsza to przegląd badań naukowych dotyczących wpływu stymulacji słuchowej na zachowanie różnych gatunków zwierząt (od psów i kotów po goryle, szympanse, a nawet słonie). W artykule Stres oraz zaburzenia behawioralne w życiu zwierząt vs. zastosowanie muzyki jako jednej z form łagodzących autorka przybliża zjawisko stresu u zwierząt, jednocześnie pokazując, że muzyka może mieć pozytywny wpływ na jego łagodzenie. Szerzej o samej muzykoterapii Renata Babiuch pisze w artykule Muzyka jako środek terapeutyczny.

Dorota Relidzyńska przygotowała dla Państwa przegląd utworów, w których kompozytorzy różnych epok odwzorowują odgłosy zwierząt. Nie zabraknie oczywiście współczesnych przykładów, jak choćby… Kociego solisty.

Na koniec zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z jednym z pierwszych behawiorystów zwierzęcych w Polsce – Andrzejem Kinteh-Kłosińskim, z którym rozmawiają Olga Demeter i Renata Babiuch.

Zachęcamy także do zapoznania się z playlistą tematyczną Muzyka w świecie zwierząt, stworzoną przez naszą redakcję. Znajdą ją Państwo TUTAJ.

Zapraszamy do lektury (i słuchania)!

Lista tekstów:

  • Małgorzata Belka, Zoomuzykologia w ujęciu Dario Martinellego TUTAJ
  • Monika Targowska, O czym śpiewają wieloryby? TUTAJ
  • Renata Babiuch, Wpływ stymulacji słuchowej na zachowania różnych gatunków – przegląd naukowy TUTAJ 
  • Renata Babiuch, Stres oraz zaburzenia behawioralne u zwierząt vs. zastosowanie muzyki jako jednej z form łagodzących TUTAJ
  • Renata Babiuch, Muzyka jako środek terapeutyczny TUTAJ
  • Dorota Relidzyńska, Nora „The Piano Cat”, pies kreator, wieloryb. Zwierzęta mają głosy TUTAJ
  • Olga Demeter, Renata Babiuch, “Czy zwierzęta muzykują? – rozmowa z behawiorystą zwierzęcym, Andrzejem Kinteh-Kłosińskim” TUTAJ
 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć