Piekło muzykantów Boscha. Czy muzyka może być źródłem cierpień?
Jak brzmi piekielna muzyka? Kiedy amerykańska blogerka Amelia przełożyła na dźwięki zapis nutowy wytatuowany na pośladkach jednego z bohaterów Piekła Hieronima Boscha, internet „oszalał”. Wszyscy chcieli posłuchać, jak brzmi infernalna muzyka. Wielu znalazło w niej inspirację…
Kompozytorki polskie w Niemczech
Historia emigracji polskiej liczy sobie już ponad dwieście lat. Tworzą ją przede wszystkim emigranci polityczni i ekonomiczni. Niniejszy artykuł jest próbą naświetlenia twórczości polskich kompozytorek emigrantek, których życie, zarówno artystyczne, jak i osobiste związane jest od lat z Niemcami.
„Kultura jest zawsze transnarodowa, a zjawiska muzyczne nigdy nie zatrzymują się jedynie na granicach państw” – rozmowa z prof. Peterem Oliverem Loewem, dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt
Peter Oliver Loew pełni funkcję dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich od roku 2019. W rozmowie z Agnieszką Nowok-Zych opowiada m.in. o muzycznych relacjach polsko-niemieckich czy wystawie plakatów „Music Beyond Borders” w ramach kampanii „Save the Music”.
Polski wątek w biografii Bacha
Jak to się stało, że największy kompozytor muzyki zachodniej znalazł zatrudnienie na dworze polskiego króla?
Jazz. No walls – geneza polsko-niemieckich kontaktów jazzowych
Na II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1957 r. pojawiła się licząca 11 osób grupa muzyków i działaczy z RFN. Jak to było możliwe w czasach, gdy Polska i Niemcy nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych?
Save the Music w Darmstadt – wystawa plakatów Maxa Skorwidera pt.: Music Beyond Borders (relacja)
10 czerwca w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt została otwarta wystawa plakatów „Music Beyond Borders” autorstwa Maxa Skorwidera. Wydarzenie odbywa się w ramach działań kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA, propagującej wartościową muzykę i mówienie o jej wpływie na ludzi i historię świata. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Marlena Wieczorek. Finisaż wystawy odbędzie się 3 września.
Muzyczne związki Polski i Niemiec
Inspiracją i impulsem do stworzenia numeru poświęconego muzycznym relacjom między Polską i Niemcami stała się wystawa plakatów Maxa Skorwidera zatytułowana „Music Beyond Borders”, która powstała w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA. Wernisaż miał miejsce 10 czerwca 2021 w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej) i trwa do 03.09.2021 roku.