Z ziemi polskiej do…
Jak wygląda życie na emigracji? Którym kompozytorom udało się osiągnąć sukces poza granicami Polski, a dla których oznaczało to koniec kariery i konieczność wyboru innej ścieżki zawodowej? Ilu z nich wróciło do kraju? To tylko niektóre z pytań, na które będziemy starali się odpowiedzieć podczas naszego lutowego numeru tematycznego „Z ziemi polskiej do…”.
Roman Palester i jego „Requiem”
Roman Palester zapisał się w historii muzyki jako kompozytor na emigracji, skazany na twórcze wykluczenie w rodzinnym kraju ze względu na sytuację polityczną. Beata Bolesławska-Lewandowska pochyla się nad jego Requiem – pierwszym powojennym dziełem, dedykowanym ofiarom wojny.
Dom utracony w kameralistyce fletowej Mieczysława Wajnberga
Inicjatywa WarszeMuzik jest konsekwencją pasjonującego odkrycia: zachowały się scenki rodzajowe z życia żydowskiej Warszawy – wybrzmiewają, podniesione do rangi arcydzieł sztuki muzycznej w utworach Mieczysława Wajnberga, w jego nieustępliwej „pracy pamięci”.
Muzyka to opowiadanie historii. Wywiad z Anią Karpowicz
„Odnalezione ślady stają się […] wrażliwym tworzywem, z którego mozolnie lepię własne muzyczne interpretacje i układam programy letnich koncertów WarszeMuzik.” – polecamy rozmowę Gabrieli Jarosz i Moniki Targowskiej z Anią Karpowicz.
Karol Rathaus Ensemble – „Piano Trios”
Piano Trios to pierwsza z dwóch płyt Karol Rathaus Ensemble, przybliżających słuchaczom twórczość jednego z zapomnianych polskich kompozytorów XX wieku. Utwory urodzonego w 1895 roku w Tarnopolu Karola Rathausa, wykonane zostały w oparciu o nigdy niepublikowane manuskrypty kompozytora.