felietony

Czy oni na pewno mają talent? Reperkusje złotych iksów

Masz wyjątkowy talent!

Talent show to hipnotyzująca zabawka, którą obserwuje każdy abonent telewizyjny. Kiedy przychodzi leniwa niedziela, zasiadamy przed telewizorami spragnieni czystej, niewymagającej nadwyrężenia naszego intelektu rozrywki. Jesienna ramówka stacji telewizyjnych oferuje nam szeroki wachlarz programów rozrywkowych, talk-show, reality show i talent show. Dobrze zmontowane programy wywierają w nas emocje i wywierają presję, że to od nas, od naszych głosów, zależy los uczestnika programu. W przerwie na reklamę ekscytujemy się wykonaniem i obgadujemy występujących, oceniając ich umiejętności jak doświadczone jury, komplementując lub krytykując.

Wkrótce jesień znów wedrze się do naszych domów, znów odpalimy zakurzony telewizor, nieużywany przez całe lato i przejrzymy oferty największych stacji telewizyjnych. Stałym punktem jest: Mam Talent, X-Factor, Voice of Poland, Twoja twarz brzmi znajomo, Must be the Music, Idol i wiele innych. Ostatnio zastanawiałam się nad tym, że w ciągu jednego sezonu znów w Polsce wyłoni się kolejny wielki talent, zgarnie ogromny bon z nagrodą pieniężną i… co dalej? Co stało się z poprzednimi laureatami muzycznych talent show?

Mam talent!

Program oparty na brytyjskim formacie Got Talent. W Polsce odniósł ogromny sukces, był chyba pierwszym wielkim talent show, do którego można się było zakwalifikować z dowolnym talentem. Za nami jest już dziesięć (sic!) edycji i wyścig wciąż trwa. Nagrodą jest 300 000 złotych. Laureatami edycji, zaczynając od pierwszej, byli: Melkart Ball (akrobatyka), Marcin Wyrostek (gra na akordeonie), Magdalena Welc (śpiew), Kacper Sikora (śpiew), duet: Delfina Przeszłowska i Bartosz Byjoś (akrobatyka), Tetiana Halicyna (malowanie piaskiem), Adrian Makar (śpiew), Aleksandra Kiedrowicz (akrobatyka), Jakub Herfort (śpiew), Lukas Gogol (gra na akordeonie). Z tego zestawienia wnioskuję, że interesuje nas albo śpiew albo akrobatyka, ciarki na skórze wywołują albo głosy jak dzwon albo piękne muskularne ciała w niewyobrażalnie skomplikowanych pozach.

Za czasów, kiedy ja też siadałam wygodnie w fotelu, żeby robić za domowe jury, pamiętam jeszcze takie nazwiska jak: Klaudia Kulawik (śpiew), AudioFeels (vocal play), Mateusz Ziółko, Krzysztof Kadela tytułowany Bladym Krisem (beatbox), Michał Kaczorowski “Kaczorex” (taniec), Kamil Bednarek (śpiew), Piotr Lisiecki (śpiew z grą na gitarze).

Gdzie się podziały nasze gwiazdy?

Melkart Ball, akrobatyczny duet teraz zajmuje się trenowaniem swoich następców, czyli młodzieży oraz zajmuje się biurem rachunkowym.

Marcin Wyrostek w 2009 nagrał swój pierwszy album Magia del Tango, który został wyróżniony platynową płytą. Sukces powtórzył się w 2011 roku z płytą Marcin Wyrostek & Coloriage. W roku 2015 wydał swój ostatni materiał płytę For Alice (dedykacja dla żony), która zdobyła złotą płytę. W 2010 roku był podwójnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Fonograficzny Debiut Roku. Marcin współpracuje na scenie m.in. z Kayah i Marylą Rodowicz.

Magdalenie Welc po wygranej otworzyły się drzwi do kariery, ale jako rozsądna młoda dziewczyna postanowiła twardo stąpać po ziemi i dokończyć swoją edukacją artystyczną. Udzielała się na koncertach Edyty Geppert i Michała Bajora. W 2015 roku wydała w końcu swój pierwszy singiel Dziewczynka we współpracy z Piotrem Rubikiem i Jackiem Cyganem. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym albumem. Wróci z hukiem? Czy to będzie efekt “wow”? To się okaże.

Kacper Sikora po wygranej próbował swoich sił w świecie muzyki. Wziął udział w kolejnej odsłonie grupy Yugopolis. Razem ze swoim zespołem podjął się nagrywania materiału do debiutanckiej płyty, niestety, wskutek nieporozumień z wydawcą do produkcji nie doszło.

Zatrzymam się na czwartej edycji ze względu na okres ważności pozostałych zwycięzców. Czekam na efekty wygranej. Oglądalność Mam talent! z każdym sezonem spada. Tabele ze średnimi wynikami przedstawiają ogromne liczby, od 5 394 771 do 2 896 530. Być może jest to skutek wypierających swoją atencją konkurencyjne programy.

The Voice of Poland

Ten program ma za sobą już osiem edycji. To adaptacja programu-matki The Voice. Program o poczwórnym jury z gwiazdorską (często zmieniającą się) obsadą, do której obecnie należą: Tomson i Baron, Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny, Michał Szpak. Dawniej: Kayah, Nergal, Ania Dąbrowska, Patrycja Markowska, Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk, Edyta Górniak, Natalia Kukulska. Główną nagrodą jest pełen zestaw przyszłej gwiazdy: kontrakt z wytwórnią fonograficzną Universal Music Polska, tytuł Najlepszego Głosu w Polsce i nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych! Co dzieje się teraz z laureatami pierwszych trzech edycji: Damianem Ukeje, Natalią Sikorą i Mateuszem Ziółko?

Damian Ukeje wydał swój pierwszy album Ukeje w 2013 roku, tj. dwa lata po wygranej. W 2014 roku był nominowany do Fryderyka w kategorii Debiut roku. Trzy lata później kolejny album UZO, który nie odbił się echem. Przez krótki czas współpracował ze swoim trenerem z programu, Adamem “Nergalem” Darskim. Podobno nagrali kilka demówek, ale nic więcej się nie wydarzyło.

 

Natalia Sikora była z pewnością barwną postacią tego programu. Jako absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza potrafiła wcielić się w swoje wykreowane do każdego odcinka postacie. Od razu po programie wydała debiutancką płytę studyjną Zanim, zaraz później wygrała konkurs SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas koncertu zdobyła nagrodę główną przyznawaną przez widzów Programu I Polskiego Radia oraz nagrodę biura podróży Itaka… W 2014 roku wydała płytę BWB Experience i Absurdustra Próba Norwida. Dwa lata później połaskotała nas płytą Buried Alive In the Blues, a w tym roku Tribute to Mira Kubasińska. Aktualnie pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie, gra role drugoplanowe w serialach oraz dubbinguje postacie.

Mateusz Ziółko już skądś nam się kojarzył. W 2008 roku wziął udział w I edycji Mam Talent (zajął 4. miejsce), w 2012 roku z zespołem pojawił się w Must be the Music. Tylko muzyka gdzie dotarł do półfinału. Mateusz gościnnie występował jako solista w Jaka to melodia?. Po zwycięstwie w The Voice of Poland wziął udział w konkursie SuperDebiuty w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który wygrał. Wykonał wówczas utwór Wspomnienie autorstwa Czesława Niemena. Nad promocją płyty współpracował m.in. z raperem Liberem oraz wokalistką Sylwią Grzeszczak. W maju 2017 roku wydał swój debiutancki album Na nowoktóry został nagrodzony Złotą Płytą. W lipcu 2018 roku ogłoszono, że weźmie udział w 10. edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo.

X-Factor

Polska adaptacja brytyjskiego The X-Factor stworzonego przez angielskiego łowcę talentów Simona Cowella. Program w Polsce był emitowany przez cztery lata. Pierwszą edycję wygrał Gienek Loska, następną Dawid Podsiadło, kolejną Klaudia Gawor i ostatnią Artem Furman. Każdy z nich rozwinął swoją karierę po wygranej mniej lub bardziej.

Oczywiście, największą gwiazdą okazał się Dawid Podsiadło, który na początku błąkał się niezauważony w X-Factorze (II edycja), Mam Talent i znowu w X-Factorze. Po wygranej zaczął prężnie pracę nad swoim debiutanckim albumem Comfort and Happiness, który zagwarantował muzykowi multum nagród, pierwszych miejsc w konkursach, pełnej gamy wyróżnień, wielkich tras koncertowych. Od samego początku zgarniał po kilka Wiktorów, Fryderyków, Platyn, obstawiał również największe festiwale. Wydał pierwszą płytę rodzimego zespołu Curly Heads, nagrał kolejną płytę (kontynuację tytułu pierwszej) Annoyance and Disappointment. Od kilku lat jest też twarzą Męskiego Grania. Generalnie, gdzie się nie obrócisz tam Dawid Podsiadło! Trzeba przyznać, wielki talent.

Zaraz po Dawidzie, tron gwiazd talent show zajmuje Michał Szpak, który pomimo zajęcia drugiego miejsca w edycji, zapisał się na kartach show jako barwny, ekscentryczny ptak. Odniósł sukces na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej utworem Oczy czarne. Na festiwalu w Opolu został laureatem nagrody SuperPremiery, a w 2016 roku został reprezentantem Polski w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji ze swoim chwytnym singlem Color of your life. Jego ciężkie perypetie życiowe wraz z bardzo silną osobowością, ekscentrycznym wizerunkiem, androgynicznym wyglądem i kolorowymi strojami, które wciąż wszystkich szokowały, przekonały widzów do wspierania chłopaka w swojej karierze. Jak każdy debiutant (w tym Dawid Podsiadło) miał ogromne problemy z wywiadami i prezencją w oku kamery. Teraz obaj Panowie wypowiadają się rzetelnie, sensownie i z dobrym gustem. Ich pewność siebie zbalansowała się z nadmiernym ego i osobistymi wrażeniami. Drzwi do kariery Michała otworzyły się po wydaniu debiutanckiego albumu w 2015 roku Byle być sobą, za kilka dni (7.09.2018) ukaże się następny album Dreamer. Na swoim koncie ma Złotą oraz Diamentową Płytę.

Gienek Loska był postacią wcześniej już znaną z Szansy na Sukces i Mam Talent. Przed wystąpieniem w talent show wydał swój debiutancki album Lepiej niż wczoraj, który nie przetarł drogi do kariery. Dopiero po wygranej w 2011 roku wydał swoją drugą płytę Hazardzista, którą nagrodzono Złotą Płytą. W 2013 roku wydał kolejny album Dom, niestety płyta nie zatrzęsła ziemią. Gdzie się teraz podziewa charyzmatyczny bluesman? Gienek wrócił do ulubionych krakowskich ulic i barów z kłębiącym się dymem papierosowym i barem z piwkiem. Taki był los pierwszego laureata X-Factora.

Kim jest teraz Klaudia Gawor i Artem Furman?

Klaudia, pomimo że jest pierwszą dziewczyną, która zwyciężyła polskiego X-Factora, to nie podzieliła się za dużo ze światem swoim talentem. Zaraz po wygranej wydała singiel Lekkość życia bez słów, który tylko coś zapowiedział i nic nie ziścił. Podobno debiutancki singiel okazał się falstartem – nie odzwierciedlał tego, co tak naprawdę chciała stworzyć młoda wokalistka. Prawda jest taka, że jeszcze nigdy nie dane nam było czekać na płytę zwycięzcy talent-show aż tak długo! Social media Klaudii wciąż zwodzą fanów i nakazują czekać i mieć oczy i uszy czujne, jednak nic więcej się nie dzieje. Niefajnie.

A Artem? A Artem arogancko nie odpowiada na wiadomości i komentarze (w komentarzach pod ostatnim postem można przeczytać wiadomość o nie odsłuchanych nagraniach na skrzynce w sprawie propozycji koncertu!). Fani Artema ewidentnie starają się dobić do niego i proszą o jakikolwiek feedback z jego strony, wpisy z koncertów, chociażby krótką rejestrację. Szczerze? Zaczynam się niepokoić, co się stało z chłopakiem? Ludzie chcą go słuchać, a on zwiał! Szkoda, wielka szkoda. Nie każdemu pisany jest ten świat.

Grzegorz Hyży postarał się z całych sił dotrzeć do szerokiej publiki. Po swoim uczestnictwie w programie najpierw wydał chwytliwy singiel Na chwilę, który dotarł do pierwszego(!) miejsca polskiego zestawienia airplay, czyli podsumowania częstotliwości grania utworu na antenie. Muzyk wydał swój pierwszy album w 2014 roku i odniósł niesamowity sukces, płyta została nagrodzona platynową płytą. Kolejną wydał po trzech latach, promowały ją aż cztery single. W tym samym roku nagrał duet z Kayah, a ich piosenka została wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do filmu o tym samym tytule: Podatek od miłości.

Gdzie się podział Marcin Spenner? Jedno miejsce jest pewne, siłownia. Ostatnio tabloidy rozpisują się na jego temat, że od czasu finału drugiej edycji (minęło 6 lat) Marcin zmienił się nie do poznania, zmienił swój delikatny, chłopięcy i grzeczny wizerunek. Nabrał masy mięśniowej, zapuścił włosy i brodę. Z Instagrama możemy się również dowiedzieć, że dużo czasu spędza w studiu, ale czy ukaże się owoc tych nagrań i usłyszymy nowy materiał? Ostatni wydał tylko duet z Patrycją Markowską i singiel Moskwa.

A Marta Bijan? Oprócz tego, że poświęciła swój czas studiom filmowym, nagrała wiele singli zapowiadających pierwszą płytę Melancholia, która swoją premierę będzie miała 21 września tego roku. Płyta zdaje się być płytą poniekąd koncepcyjną, ponieważ poprzedza ją list do słuchaczy z opisem charakteru swoich utworów, chronologią powstawania (pisała je 7 lat) i wyjaśnieniem tytułu albumu. Liczę, te lata naszego czekania, a pracy Marty zostaną nagrodzone. Powodzenia!

Per aspera ad astra…

Dla jednych wizyta w talent show to ogromny prestiż i przepustka do świata muzyki, wydania płyty, promocji i koncertowania, a dla innych to tylko wyróżnienie z tłumu gwiazd. Jedni skorzystali, drudzy się zawiedli. Może to wina presji otoczenia, a może wygórowane, wyśnione i niespełnione oczekiwania. Z pewnością o sukcesie nie świadczy główna nagroda, a ciężka praca muzyka.
Spis treści numeru Muzyka w Mediach. I wszystko gra:

Felietony

Monika Winnicka, Czy oni na pewno mają talent? Reperkusje złotych iksów

Anna Wyżga, Muzyka w kulturze obrazków

 

Wywiady

Marlena Wieczorek, Dorota Relidzyńska, Kultura to dla nas zjawisko wielowątkowe, wielowymiarowe i interdyscyplinarne. Wywiad z Tonym de Vuyst

Marlena Wieczorek, Joanna Kołodziejska, Muzyka – przekleństwo i przeznaczenie. Wywiad ze Stanisławem Trzcińskim

 

Recenzje

Magdalena Ciecierska-Nowicka, Kiedy muzyka jest bohaterem filmu

Aleksandra Kujawiak, ABC muzycznego biznesu

 

Publikacje

Daria Zadrożniak, Klasyczne = eleganckie? Muzyka klasyczna w kampanii reklamowej

Krzysztof Bździel, Nikt już nie patrzy na obrazki – audio branding jako narzędzie marketingowe

 

Edukatornia

Karol Furtak, Jak pisać o muzyce? Między krytyką a informacją muzyczną

Joanna Kołodziejska, W stronę oryginalnych kompozycji radiofonicznych

 

Kosmopolita

Kinga Misiorna, Relacje audiowizualne w filmowych adaptacjach  do albumu “Valtari” Sigur Rós

Alicja Bezdziczek, Anime, przykładem japońskiego zainteresowania muzyką klasyczną 

 

Rekomendacje

Anna Wyżga, Studiuj Muzykę w Mediach

Perspektywy rozwoju polskiej branży muzycznej – zaproszenie na spotkanie


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018

 nck


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć