Jazz to przede wszystkim witalność – tak o tym nieco ponad stuletnim gatunku muzycznym pisze w swoich wspomnieniach 82-letni Jerzy Milian, wybitny muzyk jazzowy i kompozytor. Skoro witalność, to także energia i swoboda, którą od zawsze w najbardziej nieskrępowany sposób potrafiły (i nadal potrafią!) wyrazić młode pokolenia jazzmanów. Dlatego po intensywnej jesieni, obfitującej w konkursy, festiwale i warsztaty krytyki jazzowej, piszemy o tym, że jazz jest wiecznie młody(ch).
Rozmawiamy z muzykami stawiającymi pierwsze kroki na scenie jazzowej i z tymi, o znacznie większym doświadczeniu, choć wciąż młodymi duchem. W dziale wywiadów polecamy rozmowy z gdańskim zespołem Algorhythm oraz z wokalistką, Krystyną Stańko. Relacjonujemy również zmagania młodych wykonawców – o Blue Note Poznań Competition 2017 piszą młodzi krytycy muzyczni, uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Meakulturę.
Młodzieńcza energia pcha też muzyków czasem w zupełnie nieoczekiwane zakątki świata – jak wnętrze wulkanu, gdzie zagrał zespół Macieja Fortuny, o czym donosimy w dziale Kosmopolita. W dziale Publikacji prezentujemy teksty zarówno o młodych zainspirowanych historią jazzu (Izabela Rydzewska, Język muzyczny Raphaela Rogińskiego…), jak też o samej historii (Maria Zarycka, Dźwięki jazzu w Ebony Concerto Igora Strawińskiego). Będzie również o młodszych krewnych jazzu – Jędrzej Wieloch przygląda się związkom soulu i hip-hopu. W „młodym” numerze znalazły się również artykuły dotyczące klasyków polskiego jazzu – sylwetkę Zbigniewa Seiferta przybliża Maria Zarycka, natomiast Iwona Granacka recenzuje zbiór wspomnień Jerzego Miliana Wiem i powiem.
W najnowszym numerze nie tylko piszemy o młodych wykonawcach, ale też zwracamy się do młodych słuchaczy jazzu. Iwona Granacka w tekście Daj się zainspirować… przekonuje, ile satysfakcji i inspiracji daje wolontariat podczas jazzowych festiwali, natomiast Marta Szostak w jednym ze swoich felietonów wspomina własne młodzieńcze jazzowe fascynacje, w drugim zaś zastanawia się, w jaki sposób w ogóle zacząć słuchać jazzu. Do młodych adeptów jazzu, choć nie tylko do nich, skierowane są nasze rekomendacje – aplikacja mobilna „Poznań Miliana” i 12 Points Festival.
Życzymy przyjemnej lektury!
Spis treści numeru Jazz jest młody(ch):
Meandry:
Ewa Chorościan, Iwona Granacka, Jazz jest młody(ch)
Max Skorwider, Max i Single – Etta James
Felietony:
Marta Szostak, Anatomia słuchacza
Marta Szostak, ”Baddest vocal cats on the planet”, czyli jazz na 6
Wywiady:
Grzegorz Piotrowski, „Jestem człowiekiem zespołu” – rozmowa z Krystyną Stańko
Natalia Chylińska, „Dajemy sobie czas na rozwój” – wywiad z zespołem Algorhythm
Recenzje:
“Blue Note Poznań Competition” 2017 w relacjach młodych krytyków
Iwona Granacka, „Wiem i powiem”. Dobrze brzmiący życiorys Jerzego Miliana
Publikacje:
Maria Zarycka, Dźwięki jazzu w Ebony Concerto Igora Strawińskiego
Edukatornia:
Jędrzej Wieloch, Więź rodzinna – o relacjach soulu i hip-hopu
Iwona Granacka, Daj się zainspirować. Festiwale jazzowe i wolontariat
Kosmopolita:
Ewa Chorościan, Taniec na wulkanie – koncert w kraterze
Justyna Raczkowska, Na skrzypcach do Stanów
Rekomendacje:
Ewa Chorościan, Aplikacja „Poznań Miliana”
Iwona Granacka, 12 Points Festival
___________________
Numer powstał dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania