pixabay.com

felietony

Miejsca inspirują

Walc wiedeński, Amerykanin w Paryżu, Hebrydy, Symfonia alpejska… Miasta, wsie i pejzaże inspirują. Każde z miejsc ma niepowtarzalną atmosferę. W każdym kłębią się, splatają i zderzają inspiracje. Miasto to hałas i chaos, spotkanie i wielość. Wieś to wszechogarniający spokój i wszechmoc natury.

Co tak pociąga kompozytorów w konkretnych krajobrazach, miejscach, plenerach, że właśnie o nich chcą pisać muzykę? Dlaczego walc narodził się w Wiedniu a tango w Buenos Aires? Jak to się stało, że z pejzażu dźwiękowego Nowego Orleanu wyłonił się jazz?

Zapraszamy w imaginatywną podróż po miejscach, w których rodzi się muzyka. Wsłuchamy się w dźwięki, które rezonują w pamięci, gdy myślimy o alpejskich szczytach lub gdy wspominamy wizytę w Paryżu. Spróbujemy zrekonstruować muzyczne charaktery Wiednia i Wenecji. Skosztujemy dźwiękowych magdalenek, które przeniosą nas do miejsc związanych z muzyką.

Zapraszam do lektury dwóch wywiadów: o swoich muzycznych korzeniach i inspiracjach opowiada reżyser Paweł Passini, a fenomen weneckiej opery przybliża reżyserka Natalia Kozłowska. Do drugiego wywiadu dodajemy specjalną niespodziankę! To wyjątkowa, rysunkowa opowieść Marianny Oklejak o operze Antonia Vivaldiego Farnace, jednym z dzieł, które wyreżyserowała Natalia Kozłowska (komiks znajdziecie w dziale KOSMOPOLITA).

Oddani muzyce są od niepamiętnych czasów mieszkańcy Wiednia. Jaka atmosfera w operze, filharmonii i na wiedeńskiej ulicy panuje dziś? Na muzyczny spacer po stolicy Austrii zaprasza Ewelina Grygier (KOSMOPOLITA). Miasto to nie tylko turystyczne souveniry, to także hałas i chaos. I jeszcze coś, muzak, który poza przestrzenią miejską nie ma racji bytu. Gruntownej analizie poddał go Krzysztof Bździel (PUBLIKACJE).

Czymże byłoby miasto bez wszechobecnych odgłosów płynących z mediów… O radiu i o ciszy opowiada Joanna Kwapień w tekście Dźwięki zakazane, dźwięki buntu – polska radiofonia w pejzażu dźwiękowym lat 1939-1944 (EDUKATORNIA). A gdy już wrócimy z tej podróży w czasie, wybierzemy się w podróż w przestrzeni, do dwóch miejsc, które zachwycił dwóch słynnych kompozytorów. Na wycieczkę zaprasza Anna Wyżga, a ja zapraszam do lektury tekstu Muzyczna kartka z podróży – o twórczych inspiracjach podróżniczych (EDUKATORNIA). 

W dziale FELIETON Andrzej Skórzyński przybliży nam sylwetkę Iggy’ego Popa, który jak kameleon zmieniał się wraz ze zmianą miejsca zamieszkania – Londyn, Nowy Jork, Berlin – wciąż pozostając „sobą”. A o muzyce Jamesa Ferraro napisze Hubert Gasza. Muzyka z wind, sztuczna inteligencja i zagłada ekologiczna… Jak muzycznie odmalować świat po zagładzie?

Joanna Kwapień zabierze nas w jeszcze jedną podróż – po tajemniczym świecie sztuki współczesnej, często niedostępnym dla przeciętnego widza, bo zamkniętym w odizolowanej przestrzeni galerii i muzeów, którą w codzienne, bliskie nam konteksty przenosi Przegląd SURVIVAL (RECENZJE). 

Zachęcam także szczególnie gorąco do lektury recenzji Agnieszki Cieślak Szalona odsłona Metropolis w Teatrze Wielkim (RECENZJE), która poświęcona jest miejscu nieistniejącemu – mowa o legendarnym filmowym Metropolis. Projekcja słynnego filmu Fritza Langa odbyła się w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki, którego tematem były w tym roku „Kartki z podróży”. Miejsca inspirują!

Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Artystów ZAiKS

 

 Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa: https://www.muzykawmediach.pl/

 

 

SPIS TREŚCI:

 

WYWIADY

Paulina Książek – Paweł Passini: Robię teatr dla nielicznych…

Dorota Relidzyńska – Natalia Kozłowska: Pomysły na akcję sceniczną biorę z muzyki 

 

FELIETON

Andrzej Skórzyński – Iggy Pop. Londyn – Nowy Jork – Berlin Zachodni

Hubert Gasza – Requiem dla zrecyklingowanej Ziemi

 

RECENZJE

Agnieszka Cieślak – Szalona odsłona Metropolis w Teatrze Wielkim

Joanna Kwapień – Przegląd SURVIVAL – Utajone. Relacja z wybranych prac dźwiękowych

 

PUBLIKACJE

Krzysztof K. Bździel – Spotify czy Neo-Muzak? Serwisy strumieniowe jako dziedzictwo Muzaka 

Krzysztof K. Bździel – Korporacja Muzak i jej produkt

 

EDUKATORNIA

Joanna Kwapień – Dźwięki zakazane, dźwięki buntu – polska radiofonia w pejzażu dźwiękowym lat 1939-1944

Anna Wyżga – Muzyczna kartka z podróży – o twórczych inspiracjach podróżniczych 

 

KOSMOPOLITA

Marianna Oklejak – Marianna Oklejak rysuje operę: Farnace, król Pontu w obrazkach

Ewelina Grygier – Wiedeń – miasto muzyki

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć