źródło: Pixabay

Meandry

Młodzi popularnie o muzyce

Choć Meakultura szczyci się szczególnie szerokim spektrum zainteresowań i otwartością na wszystkie gatunki muzyczne, to sami musimy przyznać, że na naszych łamach zdecydowanie dominuje tzw. „muzyka poważna”. Niniejszy numer poświęcamy zatem szeroko pojętej muzyce popularnej i, wraz z młodymi autorami, zastanawiamy się, czy faktycznie jest mniej poważna od muzyki tworzonej w murach akademii lub tej liczącej sobie kilkaset lat. 

Odpowiedzi na to pytanie oraz na pytania o muzykologiczne badania nad muzyką popularną spróbuje udzielić dr Mariusz Gradowski – dziennikarz radiowej Dwójki oraz wykładowca kierunku studiów podyplomowych w Collegium Civitas „Muzyka w Mediach”. Grono autorów numeru tworzą natomiast w dużej części studenci tego kierunku – Paweł Cybulski, Ada Kiepura, Katarzyna Syguła. Dzięki nim prześledzimy aktualne zjawiska w muzyce pop takie jak: młode zespoły (wywiad z Wojtkiem Oleksiakiem, członkiem zespołu Dwa pokoje), dziecięce talent show (Ile masz lat?! To niemożliwe!), a także najnowsze płyty (Czterdziestolatek-debiutant, czyli Kuba Badach powraca; „The Groove Cubed” zespołu Rock Candy Funk Party). Przyjrzymy się również wielkim postaciom i zespołom z przeszłości, które dziś, choć działały w kręgu rozrywkowym, można określić mianem „klasyków” (Nina Simone – fuzja wielu gatunków muzycznych; Historia pewnej płyty: „Magical Mystery Tour” The Beatles 50 lat po premierze).  

O nietypowych popowych nagraniach piszą w tym numerze również studentki poznańskiej muzykologii Zuzanna Nalepa i Patrycja Sznajder, natomiast Julia Różańska przybliża nam historię powstania gatunku z pogranicza popu i muzyki poważnej – ambientu. O tym, że twórczość popularna to zupełnie poważny materiał na pracę naukową przekonuje dwuczęściowa publikacja absolwenta poznańskiej muzykologii, Krzysztofa Gruszczyńskiego, poświęcona stylowi gitarowemu Erica Claptona. 

W nowym – popularnym – numerze rekomendujemy publikację “Głowa mówi…”. Polski rock lat 80. pod redakcją Marka Jezińskiego, Michała Pranke oraz związanego z Meakulturą wykładowcy kierunku „Muzyka w Mediach”, Pawła Tańskiego. Zachęcamy też do udziału w II edycji studiów podyplomowych MEAKULTURY „Muzyka w Mediach”. 

Życzymy przyjemnej lektury!

 

Spis treści numeru:

Felietony:

Katarzyna Syguła, Ile masz lat?! To niemożliwe!

Patrycja Sznajder, Wewnątrz Twojego Instagrama

Wywiady:

Magdalena Nowicka-Ciecierska, „Zbyt wiele tekstów akademickich traktuje o tym, jak badać muzykę popularną, zamiast ją po prostu badać”. Wywiad z Mariuszem Gradowskim

Paweł Cybulski, „Nie lubię hałasu wokół siebie, nie pomaga mi, ani mnie nie inspiruje”. Wywiad z Wojtkiem Oleksiakiem

Recenzje:

Zuzanna Nalepa, Czy jesteś gotów, aby Twój świat się wywrócił? „Heartworms” grupy The Shins

Katarzyna Syguła, Czterdziestolatek-debiutant, czyli Kuba Badach powraca

Paweł Cybulski, „The Groove Cubed” zespołu Rock Candy Funk Party

Publikacje:

Krzysztof Gruszczyński, Styl gitarowy Erica Claptona – inspiracje, początki oraz etapy rozwoju

Krzysztof Gruszczyński, Styl gitarowy Erica Claptona – analizy

Edukatornia:

Paweł Cybulski, Historia pewnej płyty: „Magical Mystery Tour” The Beatles 50 lat po premierze

Ada Kiepura, Nina Simone – fuzja wielu gatunków muzycznych

Kosmopolita:

Patrycja Sznajder, Sztuka popełniania błędów. “Skin” Harleya Stertena

Julia Różańska, Wypadek rowerowy początkiem historii ambientu

Rekomendacje: 

“Głowa mówi…”. Polski rock lat 80.

Rusza II edycja studiów podyplomowych MEAKULTURY „Muzyka w Mediach”

Publikacja powstała dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć