W dniach od 21 do 24 czerwca odbędzie się druga edycja gdańskiego Euro Chamber Music Festival, objętego patronatem medialnym czasopisma MEAKULTURA.

Festiwal powstał w 2012 roku z inicjatywy Duo del Gesú – altowiolisty Krzysztofa Tymendorfa i skrzypka Arnauda Kamińskiego. Wizytówką zeszłorocznej edycji Euro Chamber była przyjaźń – zarówno ta sceniczna, jak i dotycząca współpracy artystów na polu międzynarodowym. Nie bez powodu więc do udziału w Festiwalu zapraszani są muzycy z różnych środowisk – różnorodność inspiracji potęguje także oryginalny program przedsięwzięcia, czerpiący zarówno z muzyki dawnej, jak i współczesnej.

W programie znajdą się m. in. sonaty na instrumenty smyczkowe J. Haydna,  utwory fortepianowe I. J. Paderewskiego, M. Magina i F. Chopina czy dzieła kameralne L. Boccheriniego i M. Weinberga. Do ciekawszych propozycji muzycznych należeć będzie interpretacja Czterech pór roku A. Vivaldiego w aranżacji Arnauda Kamińskiego na skrzypce, akordeon i gitarę, któremu towarzyszyć będzie kreacja na żywo w wykonaniu artystów plastyków. Podczas zaplanowanego na  23 czerwca koncertu zaprezentowany zostanie także kompozycja napisana specjalnie na potrzeby Festiwalu – Trio na gitary i fortepian Adriatyk E. Saczko. Wśród zaproszonych artystów znajdziemy m. in. Mathisa Zielinskiego (fortepian), Annę Marię Staśkiewicz (skrzypce), Wojciecha Fudalę (wiolonczela), Tomasza Fechnera (gitara) i innych.

Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będzie wystawa artystów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Ratusz Staromiejski) oraz pokaz filmu Metropolis F. Langa z muzyką na żywo w wykonaniu Władysława Komendarka.

Kompletny program Euro Chamber Music Festival dostępny jest w załączniku lub na stronie internetowej https://eurochambermusicfestival.blogspot.com.

Jak piszą organizatorzy:

Już rok mija… po pierwszej edycji EURO Chamber Music Festival w  Gdańsku. Wówczas tygodniowa feta „Przyjaciół”, która nota bene była jedynym wydarzeniem kulturalnym takiego typu w Trójmieście podczas mistrzostw Europy, łączyła w jednym punkcie zarówno artystów pochodzących z różnych stron świata jak i rozmaite dziedziny sztuki. Druga edycja nie odbiegnie od tego unikalnego profilu estetycznego, inspirującego tak dobrze wykonawców jak i publiczność. Rozpocznie się 21 czerwca, pierwszego dnia lata, będącego nieprzypadkowo Międzynarodowym Świętem Muzyki, a zakończy się w Noc Świętojańską. Ochoczo będzie czerpała z wrzącego źródła Sztuki i sztuk, by na przestrzeni zaledwie czterech dni popełnić istny maraton kulturalny. Sześc niezwykle zróżnicowanych koncertów kameralnych będą się przenikać z twórczością artystów malarzy i plastyków, jednym wyjątkowym show muzyczno-graficznym tworzonym live na temat wszechznanych Czterech pór roku Vivaldiego oraz pokazem kultowego filmu niemego Metropolis z muzyka improwizowana na żywo przez legendę muzyki elektronicznej, Władysława „Gudonis” Komendarka.

En avant ! 21-24 czerwca 2013, 2 koncerty dziennie w Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Mikołaja i św. Jana, 8 eventów, ponad 20 artystów… i jeszcze więcej wrażeń i emocji !