materiały prasowe z archiwum kompozytora, od lewej: Dan Dediu, rr Zygmunt Krauze, Dan Buciu

felietony

Zygmunt Krauze doktorem honoris causa w Bukareszcie

Polski kompozytor Zygmunt Krauze uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie. Twórca Adieu na rozstrojone pianino i orkiestrę symfoniczną jest pierwszym Polakiem, którego spotkało wyróżnienie ze strony rumuńskiej uczelni.

Zygmunt Krauze, piastujący stanowisko profesora kompozycji na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jest autorem m. in. pięciu oper oraz szeregu utworów symfonicznych i kameralnych. Studia kompozytorskie odbywał u Kazimierza Sikorskiego oraz – jako stypendysta rządu francuskiego – u Nadii Boulanger. Kompozytor czynnie zajmuje się propagowaniem muzyki współczesnej – był m. in. współautorem serii programów telewizyjnych Muzyka Powstaje oraz Cisza i dźwięk.

Krauze ma niesamowitą, kreatywną osobowość. Jego muzyka łączy w sobie inwencję twórczą i intuicję z niezwykłą subtelnością i wrażliwością. Utwory Krauzego mają poetycką moc, która przewyższa szarą rzeczywistość i ujmuje nas swoją pogodą i szlachetnością[1], wyróżnienie skomentował rektor Uniwersytetu, prof. Dan Dediu.

Przyznanie tytułu miało miejsce podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej w Bukareszcie. Polecamy wywiad z kompozytorem:

https://www.meakultura.pl/wywiady/zygmunt-krauze-kompozytor-osobny-399

————–

[1] materiały prasowe.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć