Archiwum numeru 9
Wydanie: 2017-09-01 - 2017-09-30
Meandry

Dlaczego i jak sądzimy, czyli krytyka muzyczna pod lupą
Magdalena Nowicka-Ciecierska
Trwa piąta „Warszawska Jesień” bez Andrzeja Chłopeckiego. Dokładnie 23 września minie okrągła rocznica śmierci tego wybitnego krytyka i muzykologa, żarliwego apologety muzyki współczesnej, mistrza sło…
Teksty poszukiwane! Temat: kompozytorzy emigracyjni
Redakcja
Po raz pierwszy czasopismo MEAKULTURA ogłasza nabór tekstów. Poza niezmiennym zaproszeniem do stałej współpracy, pragniemy również zachęcić autorów do współtworzenia z nami kolejnych numerów tematyczn…
Édith Piaf
Max Skorwider
Édith Piaf (właśc. Édith Giovanna Gassion; 1915-1963) – piosenkarka francuska, na swoim koncie ma również role filmowe.Wywiady

"Za każdym razem kiedy przychodzę do Filharmonii na Warszawską Jesień, wpatruję się w balkon, z którego zwykle relacjonował koncerty, by sprawdzić, czy już jest na swoim stanowisku....". Wywiad z Beatą Chłopecką.
Magdalena Nowicka-Ciecierska
Beata Chłopecka – żona Andrzeja Chłopeckiego i opiekunka Jego spuścizny w rozmowie z Magdaleną Nowicką-Ciecierską przybliża osobę tego wybitnego krytyka i muzykologa, żarliwego propagatora muzyki wspó…
"Przygniatająca przewaga amatorów przy mikrofonie szkodzi kulturze muzycznej". Wywiad z Tomaszem Szachowskim
Ewa Schreiber, Marlena Wieczorek
O Nagrodzie Fundacji MEAKULTURA, o misji oraz (nie)zależności krytyka i popularyzatora muzyki, o tym, co łączy improwizację i zarządzanie i co trzeba wiedzieć, by pisać o jazzie w rozmowie z Ewą Schre…Felietony

Wokół krytyki muzycznej – międzynarodowa konferencja naukowa w Barcelonie
Iwona Granacka
Hiszpańskie Centro Studi Opera Omnia Luigi Boccherini we współpracy z Societat Catalana de Musicologia z Barcelony już po raz trzeci organizuje konferencję naukową poświęconą krytyce muzycznej. To chy…
Adrian Thomas - Brytyjczyk, naukowiec, bloger. O wielbicielu muzyki polskiej
Iwona Granacka
Nazwisko Adriana Thomasa znane jest melomanom z całego świata przede wszystkim ze względu na szereg jego publikacji o muzyce polskiej XX wieku, które zostały wydane na przestrzeni kilku ostatnich deka…
Uchwycić nieuchwytne
Marta Szostak
Z nieukrywanym zdziwieniem zdałam sobie sprawę, że nigdy nie przeszło mi przez myśl pisanie o muzyce chóralnej. Choć byłaby to najbardziej naturalna rzecz na świecie, do tej pory nie zdecydowałam się…
Aby język giętki…
Aleksandra Bliźniuk
"Przeprowadziłaś wzorowy rozbiór utworów usłyszanych na koncercie, natomiast w recenzji na naszym portalu nie do końca o to chodzi. Pamiętaj, że nie piszemy do organizatorów, artystów czy krytyków (ni…Recenzje

"Chopin i jego Europa". 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w relacjach młodych krytyków
A. Andrearczyk, B. Bauer, K.Dąbek, I. Granacka, M. Marciniak, i in.
Prezentujemy owoc warsztatów krytyki muzycznej, które odbyły się w dniach 26-28 sierpnia 2017 roku przy festiwalu "Chopin i jego Europa". Organizatorami wydarzenia był Narodowy Instytut Fryderyka Chop…
Metakrytyczna apteczka
Karolina Kolinek-Siechowicz
Pisząc o muzyce, krytyk zagląda w rozmaite zakamarki mowy. Sięga po ogniwa tego, co wysłowione, by oplatać nimi to, co wysławialności wciąż się wymyka. Poniższy subiektywnie wybrany zestaw lektur stan…Publikacje

Kompozytorzy kontra krytycy
Ewa Chorościan
Krytyka muzyczna stała się w naszych czasach palącym pytaniem. Wcześniej była samodzielną, niewielką cząstką przemysłu muzycznego, bezgłośnym trybikiem wielkiej maszyny. Ta sytuacja się zmieniła. Znac…
Sikorski vs. Wagner, czyli o tym, jak po raz pierwszy polska krytyka muzyczna zderzyła się ze sztuką i filozofią mistrza z Bayreuth
Karol Furtak
Rozpatrując konteksty, w jakich postać Ryszarda Wagnera pojawiała się w polskim piśmiennictwie muzycznym, można natknąć się na wiele kontrowersyjnych, jak sam bohater i jego sztuka, opinii, czy reflek…Edukatornia

Krytyczna pomyłka
Aleksandra Bliźniuk
Bogusław Schaeffer zachęca, by każdy krytyk muzyczny na swoim biurku, ku przestrodze, miał Lexicon of Musical Invective Nicolasa Slonimsky’ego. Autor owej książki badając opinie i recenzje krytyków mu…
Recenzent? Moralista? „Naprawiacz świata”? Kim właściwie jest krytyk muzyczny i jakie ma prawo do mówienia nie o sobie?
Anna Komendzińska
Entuzjazm w prosty sposób przekłada się na działanie, zgodnie z zasadą: ten, kto lubi słuchać, może też o swoich wrażeniach pisać i opowiadać. A wartość owej interpretacji zachwalać. Bo dziś to koment…Rekomendacje

Uroczyste zakończenie 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – Koncert Laureatów
23 września w Pałacu Kultury Zagłębia odbył się Koncert Laureatów, uroczyście wieńczący zmagania młodych muzyków w 11. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.
Andrzej Chłopecki: "Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje"
Magdalena Nowicka-Ciecierska
Aforyzm, dowcip, synteza, erudycja, a może pokaz dialektycznego warsztatu? „Zabobony gasnącego stulecia. Kontynuacje” zawierają wszystkie te elementy, pozostając jednocześnie rodzajem autorskiej histo…