Archiwum numeru 51
Wydanie: 2021-03-01 - 2021-03-31
Meandry

#meaciekawostki: Synestezja i amuzja - fascynujące sprawki dźwięków w mózgu
Paulina Podżus
Czym jeszcze zaskoczy nas ludzki mózg? Neurolodzy i melomani od lat pochylają się nad zjawiskiem synestezji i amuzji, jednak wciąż nie uzyskali jednoznacznych odpowiedzi na takie pytania, jak np.: „Cz…
#meaciekawostki: Kosmiczne bańki - nowa normalność koncertowa?
Monika Targowska
Większość koncertów, jeśli w ogóle się odbywa, możliwa jest przy ograniczonym udziale publiczności lub transmitowana w sieci. Są jednak na świecie śmiałkowie, którzy wprowadzają naprawdę nowatorskie r…
Nora „The Piano Cat”, pies kreator, wieloryby. Zwierzęta mają głos
Dorota Relidzyńska
Nora „The Piano Cat” nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zwierzęta od zawsze były natchnieniem dla kompozytorów, a nowo powstające utwory z ich udziałem skłaniają do refleksji nad tym, jak muzyk…
Muzyka w świecie zwierząt
Marta Kaczmarczyk
W marcowym numerze MEAKULTURY przyglądamy się muzyce w świecie zwierząt, przybliżając Państwu zagadnienia związane z zoomuzykologią - niezwykle ciekawą, choć wciąż mało znaną dyscypliną naukową.Wywiady

Czy zwierzęta muzykują? - rozmowa z behawiorystą zwierzęcym Andrzejem Kinteh-Kłosińskim
Olga Demeter, Renata Babiuch
Całą trójkę łączy miłość do zwierząt. Numer tematyczny poświęcony zoomuzykologii skłonił ich do rozmowy na ten temat: Renatę Babiuch, jako absolwentkę kierunku zootechnika, do spojrzenia na zagadnieni…
Im dalej w las, tym... większy zachwyt. Rozmowa z prof. Joanną Domańską
Agnieszka Nowok-Zych
W rocznicę śmierci kompozytora prezentujemy wywiad Agnieszki Nowok-Zych z cenioną interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego, pianistką Joanną Domańską.
Z pustego i Excel nie naleje. Wywiad z Andrzejem Kosowskim
Marlena Wieczorek
Wywiad Marleny Wieczorek z Andrzejem Kosowskim – wybitnym ekspertem z zakresu kultury muzycznej, który od 2021 roku swoją wiedzą i doświadczeniem będzie wspierać projekty Fundacji MEAKULTURA.Felietony

O czym śpiewają wieloryby?
Monika Targowska
Zoomuzykologia jako dziedzina nauki bada związki zwierząt z muzyką. Pozwala spojrzeć na świat fauny z innej, nadal nietypowej dla nas perspektywy. Przede wszystkim jednak uświadamia, że nie tylko gatu…Publikacje

Stres oraz zaburzenia behawioralne w życiu zwierząt vs. zastosowanie muzyki jako jednej z form łagodzących
Renata Babiuch
Korzystny wpływ muzyki na samopoczucie człowieka jest faktem. Wraz z rozwojem nauki zakres badań nad stymulacją słuchową poszerzono o różne gatunki zwierząt. Liczne publikacje potwierdzają, że muzyka…Edukatornia

Wpływ stymulacji słuchowej na zachowanie różnych gatunków - przegląd naukowy
Renata Babiuch
Na świecie, ale także w Polsce, coraz częściej przeprowadza się badania naukowe dotyczące wpływu stymulacji słuchowej na zachowanie różnych gatunków zwierząt (od psów i kotów, po goryle, szympanase, a…