"Polacy już dawno wyprzedzili swoje państwo" – wywiad z Andrzejem Sadowskim
Organizacje obywatelskie i rząd, dwa odrębne od siebie byty? Jaką rolę w państwie pełni kultura i czy jest „ekonomicznie policzalna“? O tym z Andrzejem Sadowskim, założycielem prezydentem Centrum im. Adama Smitha rozmawia Marzena Mikosz
Kto płaci kulturze?
Czy kultura potrzebuje dotacji publicznych? Czy organizacje społeczne mogą być niezależne finansowo? Jak można uniezależnić swoją organizację i działania od pieniędzy polityków, czyli podatników? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w grudniowym numerze Meakultury. Dlatego wyjątkowo został on oddany w ręce ekonomistów, marketerów, strategów i przedsiębiorców.
Wychowanie do piękna, czyli czym jest kultura
Na kulturę można patrzeć jako na bogatą wielowymiarowa przestrzeń: wartości, zasad, symboli, zwyczajów, obyczajów, kanonów, dzieł. Jest ona w nieustannym ruchu, wciąż się tworzy, zmienia, pozostając wszelako sobą, mimo przybierania coraz to nowych form i postaci. Te jej zmiany, to nie tylko tworzenie, czy nawet twórcze przejmowanie kultury innych, ale również wybieranie wartościowych rzeczy z przeszłości i adaptowanie ich do teraźniejszości.
Współpraca organizacji pozarządowych z otoczeniem
Organizacja pozarządowa musi mieć środki na działalność, by realizować swoją misję i cele. Poza tym, funkcjonując w środowisku lokalnym, musi mieć sprzymierzeńców, którzy będą wspierali jej działania. Na efektywnej współpracy korzysta cała społeczność lokalna, zwłaszcza, że zarówno jednostki, samorządy, jak i biznes, nie są w stanie w pojedynkę rozwiązać problemów społecznych.
Instrukcja obsługi sponsora. Wywiad z Ewą Łabno-Falęcką
O sponsoringu kultury w polskich realiach, o priorytetach marki Mercedes-Benz i o wielkiej wiedzy, jakiej potrzeba do realizacji projektów kulturalnych w wywiadzie Marzeny Mikosz opowiada Ewa Łabno-Falęcka.