"Rocznik Kultury Polskiej 2020" – jak kultura w Polsce radziła sobie z pandemią?
Polecamy nowy numer “Rocznika Kultury Polskiej” wydany przez Narodowe Centrum Kultury. Wydawnictwo poświęcone jest wpływowi pandemii na polską kulturę.
Sanah – naturalność i wrażliwość, które zachwycają
Sanah – najczęściej słuchana artystka roku 2020 według Spotify i nie tylko. Czy za jej sukcesem kryje się tylko (a może i aż) świeża muzyka, spójny, charakterystyczny wizerunek, niecodzienny głos i umiejętność dobrej promocji w mediach? A może to, co czyni ją tak wyjątkową, nie jest widoczne bezpośrednio?
Czekając na Barbera
Twórcom Works Progress Administration przyświecała idea odbudowy gospodarki i życia społecznego po Wielkim Kryzysie. Dla kultury, a w szczególności muzyki poważnej w Stanach Zjednoczonych, program okazał się brzemienny w skutkach […].
Festiwale 2020 roku – utęsknione i rewolucyjne?
Początek pandemii był dla koneserów muzyki niewątpliwie trudny. Festiwale muzyczne też musiały dostosować się do panujących zasad i sprawić, byśmy o nich nie zapomnieli
Sytuacja niemożliwie możliwa
Pandemia postawiła artystów i instytucje kultury w bardzo ciężkiej sytuacji. Konieczne stało się poszukiwanie nowych sposobów prezentowania swojej twórczości, tak aby jeszcze jakoś namówić widza, aby spojrzał na ekran komputera tę dodatkową godzinę. Kto wykazał się największą kreatywnością?
Pożegnanie z Trójką
“Przez Trójkę w tym nieszczęsnym, pandemicznym roku przeszedł inny wirus – wirus władzy […]” – Krzysztof Ciuk żegna się z legendarną Trójką.
Tańczący z bel canto. Rozmowa z Jakubem Józefem Orlińskim
Człowiek, którego osobowość nie mieści się w żadnych ramach ani schematach zwyczajowo pojmowanego sukcesu. Rozmowa z kontratenorem – Jakubem Józefem Orlińskim, który jeszcze dziesięć lat temu zaliczał wpadkę za wpadką w postaci oblanych egzaminów i nieudanych konkursów.
2020 – jeden taki rok
W styczniowym numerze MEAKULTURY podsumowujemy rok 2020 – jeden taki rok, którego nie zapomnimy długo.
Jak blisko kulturze do sportu?
W 2020 roku narodził się pomysł zmiany organizacji ministerstw państwowych. Zadecydowano o połączeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pod tą nazwą funkcjonuje od 1999 roku z Ministerstwem Sportu.