pixabay.com

Meandry

2020 – jeden taki rok

Wszyscy zapewne z ulgą odetchnęli wraz z wybiciem godziny 00:00 1 stycznia 2021 roku – obchody powitania Nowego Roku, choć w domowym zaciszu, dawno nie niosły ze sobą takich pokładów nadziei na lepsze. Rok 2020 zmienił przyzwyczajenia i dotychczasowy styl życia ludzi na skalę globalną, wymógł przewartościowanie dotychczasowych poglądów i nauczył na nowo… pokory.

W styczniowym numerze MEAKULTURY chcemy zaprezentować Państwu subiektywne podsumowanie tego, co w 2020 roku się wydarzyło, szczególnie w sferze muzyki. Kultura, jak i wiele innych sektorów oraz branż, musiała w sposób diametralny zmienić swój sposób funkcjonowania, tak aby po prostu przeżyć. O tym, jakie pomysły działania w sieci miały różne instytucje i artyści piszę dla Państwa w artykule Sytuacja niemożliwie możliwa, a Olga Demeter w Festiwale 2020 – utęsknione czy rewolucyjne ocenia działania, jakie podjęły festiwale.

Nie dla wszystkich jednak sytuacja ta była czasem postoju i stagnacji – wręcz przeciwnie, niektórzy artyści szybko adaptowali się do zaistniałej sytuacji, widząc dla siebie kolejne możliwości. W numerze prezentujemy wywiad Joanny Staneckiej z Jakubem Józefem Orlińskim – naszą „operową dumą narodową”, który w tym roku otrzymał nagrodę Paszport „Polityki”, a jego nagranie Agrippiny Jerzego Fryderyka Händla jest nominowane do nagrody Grammy. W Edukatorni Gabriela Jarosz prezentuje sylwetkę nowej i bardzo ciekawej postaci na polskiej scenie – Sanah.

Rok 2020 to także czas dużych zmian w dotychczasowej mapie kulturalnej Polski: Krzysztof Ciuk w osobistym tekście żegna się z kultową Trójką, która od wielu lat wychowywała kolejne pokolenia słuchaczy. W Publikacjach Dorota Relidzyńska przywołuje amerykański program Work Progress Administration, który po Wielkim Kryzysie pozwolił odbudować kulturę, co otwiera dyskusję na to, jak i czy rządy pomogą artystom w obecnej sytuacji. Jędrzej Rumiński opisuje zmiany w organizacji ministerstw, co zaowocowało powtórnym połączeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Ministerstwem Sportu. 

Przed nami nowy rok – jesteśmy też nowi my. Pamiętajmy o tym, co ważne, dbajmy o to, co piękne. Tego i dużo spokoju życzy Państwu na ten rok redakcja MEAKULTURA.pl.

 

Lista tekstów: 

  • Jędrzej Rumiński, Jak blisko kulturze do sportu? TUTAJ
  • Joanna Stanecka, Tańczący z bel canto. Rozmowa z Jakubem Józefem Orlińskim TUTAJ
  • Krzysztof Ciuk, Pożegnanie z Trójką TUTAJ
  • Anna Wyżga, Sytuacja niemożliwie możliwa TUTAJ
  • Olga Demeter, Festiwale 2020 roku – utęsknione i rewolucyjne? TUTAJ
  • Dorota Relidzyńska, Czekając na Barbera TUTAJ
  • Gabriela Jarosz, Sanah – naturalność i wrażliwość, które zachwycają TUTAJ
 

 Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć