il. Michał Kościelny

Meandry

Muzyka ma znaczenie!

„Muzyka ma znaczenie!” − takie hasło przyświeca nowemu numerowi czasopisma MEAKULTURA.pl, w którym chcemy jeszcze dobitniej zaakcentować fakt, jak ważna dla nas − na poziomie indywidualnym i wspólnotowym − jest muzyka.

Fakt, o którym często zapominamy, traktując muzykę jako coś oczywistego, wszechobecnego i łatwo dostępnego (jak woda w kranie czy może nawet powietrze). Coś, co na co dzień bagatelizujemy, a czego wartość dostrzeglibyśmy w pełni dopiero wtedy, gdyby tego zabrakło. Bo jak wyglądałby nasz świat bez muzyki? Byłby to świat zdecydowanie uboższy, o wiele bardziej nieprzyjazny, wrogi. Świat, w którym znacznie trudniej byłoby nam obcować nie tylko z innymi, ale też z samym sobą.

Antropologiczny fakt, że każda znana nam wspólnota ludzka wypracowała sobie jakieś formy tworzenia muzyki (czyli „dźwięku zorganizowanego na ludzki sposób”, humanly organized sound, jak to określił John Blacking), a także codzienna obserwacja, iż łatwo spotkać kogoś, kto nie czyta książek czy nie chodzi do teatru, ale czy istnieje ktokolwiek, kto przyzna, że nie słucha muzyki? − jeszcze wyraźniej ukazują, jak niezwykle istotna dla nas jako jednostek ludzkich, a także społeczności, które tworzymy, jest muzyka.

Nawet jeśli często sprowadzamy ją do roli „sztuki towarzyszącej”, traktujemy jako tło dla innych czynności czy środek do celu, to tylko dowodzi, jak bardzo jest nam bliska, jak bardzo jej potrzebujemy, jak wiele kontekstów naszego istnienia przenika.

Publikacji niniejszego numeru towarzyszą dwie szczególne okoliczności. Pierwszą jest wystawa plakatów Maxa Skorwidera Music NON STOP, o której piszemy w dziale REKOMENDACJE, a która poświęcona jest właśnie znaczeniu, jakie ma dla nas muzyka (wymieńmy tytuły tylko kilku prac: muzyka to wolność, emocje, łączenie światów, sacrum, terapia, pasja, rozwój osobowości).

Drugą jest wydanie książki Muzyka dla myślących. Przewodnik po stereotypach muzycznych w ramach kampanii Save the Music prowadzonej przez Fundację MEAKULTURA. Publikacja dostarcza cennych narzędzi do poszerzenia wiedzy w zakresie interpretacji kultury muzycznej, uczy krytycznego myślenia, a przy okazji rozprawia się z wieloma mitami i stereotypami dotyczącymi muzyki (ponownie wymieńmy jedynie kilka z nich: Muzyka łagodzi obyczaje; Disco polo to współczesna muzyka ludowa; Talent sam się obroniCzarni mają muzykę we krwi czy Metal jest dla facetów).

Zapraszając Państwa do lektury numeru naszego czasopisma, jednocześnie gorąco zachęcamy do sięgnięcia po Muzykę dla myślących oraz odwiedzenia wystawy Music NON STOP, która zapewne zagości w wielu polskich miastach. Śledźcie nasze profile społecznościowe, gdzie będziemy na bieżąco o tym informować (FB, IG).

Lista tekstów:

  • Krzysztof Moraczewski – Po co uczyć muzyki w szkole? TUTAJ
  • Dorota Relidzyńska – Muzyka działa TUTAJ
  • Lidia Kopania-Przebindowska – O problemach z wartościowaniem muzyki popularnej TUTAJ
  • Muzyka i wspólnota. Rozmowa z prof. Markiem Jezińskim TUTAJ
  • Music NON STOP – wystawa TUTAJ

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć