Miasto Katowice, źródło: wikipedia.pl

Meandry

Muzyka na Śląsku. Konteksty

Myśląc o Górnym Śląsku, najczęściej wspominamy jego bogaty folklor – i słusznie, ponieważ jest on jednym z najbarwniejszych w całej Polsce. Folklor muzyczny Śląska – czyli jaki? Odpowiedzi nie trzeba daleko szukać. Numer rozpoczynamy tekstem Folklor muzyczny jako lustro przemian Górnego Śląska Agaty Krajewskiej, który jest wprowadzeniem do kultury muzycznej tego terenu. Chcielibyśmy jednak zaprezentować Państwu różne oblicza tego regionu – współczesne i tradycyjne, klasyczne i popularne.

Agnieszka Nowok-Zych w rozmowie z Aleksandrą Bilińską przybliża początki jej drogi artystycznej i wpływ śląskiej szkoły kompozytorskiej na jej twórczość.

Paulina Książek recenzuje książkę o Wojciechu Kilarze, wydaną przez Państwowe Wydawnictwo Muzyczne. W numerze poruszamy także wątki dotyczące muzyki popularnej: Klaudia Popielska wspomina zespół metalowy Oberschleisien, Andrzej Skórzyński przybliża historię festiwali muzycznych odbywających się na Śląsku, a Jędrzej Rumiński wskazuje na najważniejsze cechy OFF Festivalu.

Znajdziemy u nas także ciekawostki muzyczne Śląska w tekście Agnieszki Nowok-Zych pt.: Czy wiesz, że… oraz felieton Joanny Kwapień o drodze edukacji Krystiana Zimermana.

Mamy nadzieję, że tak szeroki przekrój tematyczny nie tylko przybliży bogactwo muzyczne tego terenu, ale i zainspiruje naszych Czytelników do samodzielnych poszukiwań w tej sferze.

Zapraszamy do lektury

Agata Krajewska – Folklor muzyczny jako lustro przemian Górnego Śląska  – TUTAJ

Agnieszka Nowok-Zych – Bardziej śląska czy warszawska – o elektronice, kompozycji i żeńskim potencjale w rozmowie z Aleksandrą Bilińską – TUTAJ

Joanna Kwapień – Czego o muzyce uczy nas Krystian Zimerman – TUTAJ

Paulina Książek – Rozmowy intymne – Kilar. W bliskim planieTUTAJ

Agnieszka Nowok Zych – Czy wiesz, że… Muzyczne ciekawostki Śląska – TUTAJ

Klaudia Popielska – Oberschlesien – Rammstein po ślunsku – TUTAJ

Jędrzej Rumiński – Alternatywna stolica Polski OFF Festival – TUTAJ

Andrzej Skórzyński – W cieniu szybowych wież – TUTAJ

Numer ,,Muzyka na Śląsku. Konteksty” został wydany dzięki wsparciu partnera Katowice Miasto Ogrodów.

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć