Meandry

Save the Music, czyli muzyczne światy MEAKULTURY

Inspiracją do powstania wakacyjnego, skróconego numeru tematycznego MEAKULTURY jest kampania społeczna naszej fundacji (www.mea.org.pl). Kampania dotyczy wspierania wszelkich możliwych aktywności związanych z edukacją muzyczną i byciem bliżej muzyki. Działalność fundacji w tym zakresie jest niezwykle szeroka, bo obejmuje różnorodne formy – od tworzenia literatury popularnonaukowej (np. Kompozytorzy polscy na emigracji. Przewodnik), poprzez organizację warsztatów dla młodych krytyków muzycznych, Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, aż po produkcję własnej kolekcji ubrań muzycznych (www.savethemusic.eu).

O samej kampanii traktuje felieton Magdy Nowickiej-Ciecierskiej, autorki, która od wielu lat jest filarem MEAKULTURY. Grono dotychczasowych autorów zasilają też osoby nowe, np. Anna Nogaj pisząca o wpływie muzyki na życie człowieka czy Dorota Relidzyńska  absolwentka studiów podyplomowych Muzyka w Mediach, organizowanych przez Collegium Civitas wspólnie w Fundacją MEAKULTURA. Wykładowczynią na tym kierunku jest Aleksandra Sewerynik, która w swoim tekście skupia się na elementach prawa autorskiego. Całość dopełnia wywiad naszego nowego członka redakcji – Wojciecha Krzyżanowskiego z Piotrem Podlipniakiem oraz ciekawe spojrzenie na doświadczenia norweskie związane z edukacją muzyczną  jego autorką jest również związana od dawna z czasopismem Iwona Granacka.

Każdego, kto jest ciekaw działań naszej kampanii (a także chętny do współpracy) zapraszamy do zapoznania się z folderem (w załączniku).

Redaktorkami numeru są Marlena Wieczorek i Ewa Chorościan.

Życzymy miłej lektury!

Spis treści numeru Save the Music czyli muzyczne światy MEAKULTURY:

Felietony:

Magdalena Nowicka-Ciecierska, Muzyka – wspólne dobro 

Wywiady

Wojtek Krzyżanowski, “Być może to, że jesteśmy w tak dużym stopniu gatunkiem społecznym zawdzięczamy właśnie naszej muzykalności”. Wywiad z dr hab. Piotrem Podlipniakiem

Recenzje

Iwona Granacka, Save the song! O norweskim muzykowaniu i śpiewającym ministrze

Publikacje

Aleksandra Sewerynik, Plagiat, sampling, mashup, instrumentacja i aranżacja w kontekście analizy ochrony elementów składowych utworu muzycznego

Edukatornia

Anna Antonina Nogaj, Muzyczne panaceum na…

Kosmopolita

Dorota Relidzyńska, Paryska bezsenność w filharmonii

Rekomendacje

Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć