Inspiracją do powstania wakacyjnego, skróconego numeru tematycznego MEAKULTURY jest kampania społeczna naszej fundacji (www.mea.org.pl). Kampania dotyczy wspierania wszelkich możliwych aktywności związanych z edukacją muzyczną i byciem bliżej muzyki. Działalność fundacji w tym zakresie jest niezwykle szeroka, bo obejmuje różnorodne formy – od tworzenia literatury popularnonaukowej (np. Kompozytorzy polscy na emigracji. Przewodnik), poprzez organizację warsztatów dla młodych krytyków muzycznych, Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, aż po produkcję własnej kolekcji ubrań muzycznych (www.savethemusic.eu).
O samej kampanii traktuje felieton Magdy Nowickiej-Ciecierskiej, autorki, która od wielu lat jest filarem MEAKULTURY. Grono dotychczasowych autorów zasilają też osoby nowe, np. Anna Nogaj pisząca o wpływie muzyki na życie człowieka czy Dorota Relidzyńska – absolwentka studiów podyplomowych Muzyka w Mediach, organizowanych przez Collegium Civitas wspólnie w Fundacją MEAKULTURA. Wykładowczynią na tym kierunku jest Aleksandra Sewerynik, która w swoim tekście skupia się na elementach prawa autorskiego. Całość dopełnia wywiad naszego nowego członka redakcji – Wojciecha Krzyżanowskiego z Piotrem Podlipniakiem oraz ciekawe spojrzenie na doświadczenia norweskie związane z edukacją muzyczną – jego autorką jest również związana od dawna z czasopismem Iwona Granacka.
Każdego, kto jest ciekaw działań naszej kampanii (a także chętny do współpracy) zapraszamy do zapoznania się z folderem (w załączniku).
Redaktorkami numeru są Marlena Wieczorek i Ewa Chorościan.
Życzymy miłej lektury!
Spis treści numeru Save the Music czyli muzyczne światy MEAKULTURY:
Felietony:
Magdalena Nowicka-Ciecierska, Muzyka – wspólne dobro
Wywiady
Recenzje
Iwona Granacka, Save the song! O norweskim muzykowaniu i śpiewającym ministrze
Publikacje
Edukatornia
Anna Antonina Nogaj, Muzyczne panaceum na…
Kosmopolita
Dorota Relidzyńska, Paryska bezsenność w filharmonii
Rekomendacje
Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie