"Praktyka krytyka". Numer 200. MEAKULTURA.pl
W nawiązaniu do Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”, jednego z najważniejszych projektów naszej fundacji oraz do istoty funkcjonowania meakultura.pl, zrodził się pomysł 200. numeru specjalnego, noszącego tytuł Praktyka krytyka.
Z okazji Jubileuszu. Słowo od Redaktor Naczelnej
Z okazji Jubileuszu, Redaktor Naczelna i założycielka pisma – dr Marlena Wieczorek napisała kilka słów od siebie.
Jak Cię słyszą, tak Cię piszą – o polskiej muzyce w prasie zagranicznej w 2015 roku
O jakich polskich twórcach pisała w minionym roku prasa zagraniczna? Jakie wydarzenia związane z polską muzyką przykuły uwagę krytyków muzycznych za granicą? Zachęcamy do lektury kilku anglojęzycznych artykułów, wywiadów i recenzji, które zebrała Iwona Granacka.
Entuzjastki i sklepowe czyli o krytyce. Wywiad z Jackiem Hawrylukiem
Kiedy posłodzić, a kiedy przysolić. Jak przyrządzić recenzję żeby jej nie wysmażyć. I co zrobić żeby odbiorca był wstrząśnięty, lecz nie zmieszany. Wicedyrektor radiowej Dwójki zdradza tajniki krytycznej kuchni.
Szabłowska i Szewczyk monofonicznie. Recenzja książki „Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi"
Ludzkie gadanie… to nie tylko muzyczna pocztówka z życia dziennikarzy z czasów PRL-u, to też konglomerat ludzkich historii, które splatają się ze sobą i przecinają. O poszczególnych bohaterach książki mówi się więcej, mniej, wspomina mimochodem, dopowiada przy okazji, wiąże się daną postać z inną, na fali jednego wspomnienia rodzi się inne, a w jego tle jeszcze kolejne…
Moda na jazz. O początkach polskiej krytyki jazzowej
Jazz szybko zadomowił się w PRL-u: był obceny na scenie, w radiu, na dostępnych już płytach i w codziennym życiu słuchaczy. Obecność tej muzyki w polskiej kulturze spowodowała konieczność jej opisywania. Tak właśnie narodziła się polska krytyka jazzowa.
Krytyka poniżej krytyki
Nie od dziś mówi się, że do krytyki muzycznej należy podchodzić z rezerwą. Krytycy towarzyszą nam od przeszło dwustu lat, a ich recenzje potrafiły zarówno dodawać skrzydeł, jak przyczyniać się do głębokiej depresji. Co ciekawe, to właśnie akty negatywnej krytyki najsilniej zapisały się w powszechnej pamięci… Czyżby to była dewiza przyświecająca współczesnemu duetowi krytyków?
Video wykład. Dziennikarstwo muzyczne
Piotr Metz opowiada o swoich wywiadach z artystami, o tym, jak trzeba się do nich przygotować i o co warto pytać, by przełamać bariery komunikacyjne i poruszyć w rozmowie tematy nieoczywiste. Doradza, w jaki sposób należy respektować wolę, a nawet znużenie rozmówcy i przypomina, że wywiad to nierówna gra, a najwięcej zależy w niej od pierwszego pytania…