Nowy numer tematyczny, którym mamy przyjemność podzielić się z Wami – Drodzy Czytelnicy – jest czymś więcej, niż rzeczowym opisem czy raportem dotyczącym muzyki hip-hopowej. Starałyśmy się dotknąć kwestii, które są esencją tego, co rap, jako gatunek muzyczny, reprezentuje – prawdziwości, emocji oraz przekazu poruszającego często ważne społecznie i kulturowo zagadnienia. Podchodzimy do tematu nieszablonowo, bo sam rap wymyka się schematyczności i konwenansom. Mamy nadzieję, że stworzone przez nas teksty, przeprowadzone rozmowy i wrażenia dotyczące filmów dokumentalnych (skupionych na tematyce hip-hopowej) wzbogacą Was na wielu poziomach, skłonią do refleksji, lub przynajmniej umilą październikowy wieczór.
Poniżej prezentujemy pełną listę tekstów, składających się na to specjalne wydanie:
- Anna Grabowska, Oj-czysty w rapowych wersach – subiektywny przegląd linijek
- Anna Grabowska, Rap byłby ciekawszy, gdyby był mniej dochodowy. Wywiad z Marcinem Flintem
- Kinga Górska, Hot16Challenge2-od raperskiej zabawy na bicie, po powszechną akcję charytatywną: subiektywny przegląd hip-hopowych ,,szesnastek”
- Kinga Górska, Gdyby Bóg słuchał rapu. Modlitwy z polskiego podwórka
- Angelika Tołysz, Hip-hop (R)evolution to krótka historia o tym, jak kultura hip-hopowa zagościła w pewnym słowiańskim kraju na dobre
- Magdalena Żmudzińska, “Weź głęboki oddech i wróć do tamtych dni”. Wywiad z Vieniem i Bartoszem Paduchem – reżyserem filmu “Skandal. Ewenement Molesty”
- Magdalena Żmudzińska, W poszukiwaniu wolności. “Quebonafide. Romantic Psycho Film”
- Magdalena Żmudzińska, Dusze niepokorne. Wywiad z 1988
Przyjemnej lektury!
Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS