Archiwum numeru 10
Wydanie: 2017-10-01 - 2017-10-31
Meandry

Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS wspiera MEAKULTURĘ! Stypendium dla Marleny Wieczorek i Ewy Schreiber
Z radością informujemy, że dr Marlena Wieczorek (Redaktor Naczelna) i dr Ewa Schreiber (opiekun merytoryczny) po raz kolejny otrzymały stypendium Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów…
Dalekie lądy. Kompozytorzy emigracyjni
Ewa Chorościan, Marlena Wieczorek
Niebagatelną rolę emigracja odegrała w kulturze muzycznej – na usta cisną się natychmiast nazwiska polskich twórców, którzy z kraju wyjechali w okresie zaborów: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego.…
Teksty poszukiwane! Temat: jazz
Redakcja
Ponownie zachęcamy do współpracy naszych MeaCzytelników – tym razem liczymy na wszystkich pasjonatów jazzu. Temat kolejnego numeru będzie się obracał właśnie wokół szeroko rozumianej muzyki jazzowej.Wywiady

„Zbyt długo traktowano twórczość i działalność polskich kompozytorów tworzących w XX wieku poza granicami kraju jako historię niejako odrębną od tej krajowej” – wywiad z Beatą Bolesławską-Lewandowską
Marlena Wieczorek
Beata Bolesławska-Lewandowska – Absolwentka studiów magisterskich Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem w roku 1998) oraz studiów doktorskich Wydziału Muzycznego Uniw…
"Po zbudowaniu silnej oraz przyjaznej relacji z polskimi wykonawcami, krytykami, muzykami, nie ma siły, która by te relacje zakończyła" – wywiad z Dobromiłą Jaskot i Dominikiem Karskim
Ewa Chorościan
Dobromiła Jaskot – kompozytorka. Studia w zakresie kompozycji ukończyła w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Lidii Zielińskiej, a naukę kontynuowała na studiach podyplomowych w zakresie komp…Felietony

Bronisław Mirski - po nitce do kłębka, czyli detektywistyczne oblicze muzykologii
Agnieszka Cieślak
W życiu wiele rzeczy dzieje się z przypadku. Kilka niepozornych teczek, które trzy lata temu wyniosłam z Biblioteki Instytutu Muzykologii UW, zaważyło na mojej decyzji o podjęciu studiów doktoranckich…
Tylko bez romantycznych uniesień
Aleksandra Bliźniuk
Jak wynika z prognoz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w roku 2050 liczba ludności w Polsce wynosić będzie około 31 milionów. Nie ma podstaw, by przypuszczać, że wśród emigrant…
Antoni Szałowski - odkrywany (neo)klasyk
Elżbieta Szczurko
Antoni Szałowski (1907 Warszawa – 1973 Paryż) należy do czołowych reprezentantów polskiego neoklasycyzmu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem ojca. W 1930 roku ukończył z wyr…
Nowe twarze Redakcji i kampanii Save The Music
Z wielką radością informujemy, że Anna Kruszyńska, która do tej pory sprawowała funkcję Zastępcy Redaktor Naczelnej, będzie wspierała działania związane z kampanią społeczną Save The Music. Dziękujemy…
American Dream? Kompozytorzy europejscy w Stanach Zjednoczonych
Kinga Krzymowska-Szacoń
Stany Zjednoczone są krajem imigrantów. Stworzone przez kolonizatorów europejskich jako państwo, w którym konstytucja gwarantuje swobody obywatelskie i gospodarcze, przyjęły miliony szukających wolnoś…
Bohuslav Martinu: emigrant
Grzegorz Piotrowski
Koleje życia Bohuslava Martinů (1890–1959) i jego „wypadek” z emigracją, która miała być epizodem, a stała się modus vivendi – początkowo z wyboru, później z konieczności – przypominają poniekąd losy…Recenzje

Dwie piąte – Wajnberg i Prokofiew
Ewa Chorościan
Dwie piąte symfonie zestawili ze sobą na dwupłytowym albumie muzycy Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Gabriela Chmury. Wybór ten zdaje się nie być jedynie wynikiem wskazań numerologii i magii liczby pięć…
Nierówny Rogowski
Agnieszka Teodora Żabińska
Polska kultura pełna jest nieodkrytych przed szeroką publiką kompozytorów, często bardzo oryginalnych. Przegrywają oni z takimi gigantami, jak Chopin czy Szymanowski. Ludomir Michał Rogowski jest jedn…Publikacje

Muzyka filmowa. Twórcy emigracyjni
Agnieszka Cieślak, Mariusz Gradowski
Spojrzenie na polską muzykę z perspektywy twórców emigracyjnych, zaproponowane przez redaktorów niniejszego numeru tematycznego, pozwala na ponowne zdefiniowane pola badawczego dotyczącego polskiej mu…
Definicja migracji
Andrzej Bełkot
Pochodzący z łaciny termin migracja (łacińskie migratio oznacza wędrówkę ludów) oznacza, w najprostszym rozumieniu, przemieszczanie się ludzi w obrębie kontynentów, krajów czy też regionów. Stanowi on…Edukatornia

Henryk Wars – Pierwszy Polak w Hollywood
Magdalena Nowicka-Ciecierska
„You, your talents, and your music will live forever in the lives you touched” – to napis widniejący na grobie Henryka Warsa w Hillside Memorial Park w Cluver City w Kalifornii. I rzeczywiście jego mu…
Szperając w pamięci. O życiu i twórczości Eugeniusza Morawskiego
Paulina Zgliniecka
Eugeniusz Morawski-Dąbrowa urodził się 2 października 1876 roku. Studiował w warszawskim konserwatorium, które ukończył w 1904, jako absolwent kompozycji u Zygmunta Noskowskiego, a także fortepianu u …Rekomendacje

Kompozytorzy polscy na emigracji. Przewodnik (XX wiek)
Redakcja
Publikacja Kompozytorzy polscy na emigracji. Przewodnik (XX wiek), która powstaje pod redakcją Redaktor Naczelnej czasopisma MEAKULTURA, Marleny Wieczorek, to pierwszy tak obszerny i wielowątkowy leks…