Archiwum numeru -51
Wydanie: 2012-09-01 - 2012-09-30
Wywiady

Justyna Steczkowska. "Siłą muzyki jest jej twórca"
Marlena Wieczorek
Utalentowana, piękna, ze swoim ponadczterooktawowym ambitusem głosu od wielu lat istnieje na polskim rynku muzycznym. To spory wyczyn zważywszy na to, że mody zmieniają się szybko i wiele innych wokal…
Wywiad z Aleksandrą Galewską
Marlena Wieczorek
Aleksandra Galewska z impetem wtargnęła w ułożony świat polskich talent shows i - choć nie wygrała The Voice of Poland - zostawiła po sobie niedosyt. Inteunarci domagają się płyty, prezentacji własny…
Jerzy Milian. Chciałem dawać ludziom radość
Aleksandra Masłowska
Jerzy Milian - wybitny polski wibrafonista, kompozytor oraz dyrygent. O jego wkładzie w rozkwit polskiej muzyki rozrywkowej i jazzu nikomu nie trzeba przypominać. Od słów lepiej mówią setki nagrań - u…Felietony

Jazz w Filharmonii Wrocławskiej: Jazztopad 2012
Aleksandra Masłowska
Znamy już kompletny program wrocławskiego festiwalu Jazztopad, zaplanowanego na 3-25 listopada 2012 roku. "Jazztopad to premiery utworów skomponowanych specjalnie dla festiwalu, autorskie projekty two…
Patrik Jablonski - doskonały pianista i miłośnik…tenisa ziemnego
Izabela Baron
Patrik Jablonski urodził się w Szwecji. Z fortepianem zetknął się bardzo wcześnie, bo już w wieku pięciu lat otrzymywał pierwsze lekcje od ojca - z pochodzenia Polaka. Patrik był tak zdolny, że rok pó…
Merkabah
Bartosz Dąbrowski
Merkabah to warszawski zespół powstały pod koniec 2007 roku. Na początku swojej muzycznej drogi zespół kojarzony był z silnie rozwijającą się w tamtym czasie sceną post-rockową, jednak na przestrzeni…
Wratislavia ridens
Katarzyna Spurgjasz
Prezentujemy na łamach MEAKULTURY wpis z kolejnego bloga, tym razem poświęcony Festiwalowi Wratislavia Cantans, nad którym sprawowaliśmy patronat medialny.
Zostań wolontariuszem Filharmonii Wrocławskiej
Alicja Glapan
Zaangażuj się w pomoc przy muzycznych wydarzeniach Filharmonii Wrocławskiej oraz ciesz się szczególnymi względami członka wolontariatu!
Muzyczne szaleństwo w rosyjskim stylu
Karolina Kolinek
Już 28 września w Warszawie rozpocznie się 3. edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki. Tym razem bohaterami koncertów będą rosyjscy kompozytorzy-giganci: Czajkowski, Rimski-Korsakow, Rachmaninow, Strawińs…
Max Skorwider dołączył do MEAKULTURY!
Redakcja MEAKULTURY
Dr Max Skorwider - Ceniony artysta młodego pokolenia, znany wykładowca Uniwersytetu Artystycznego (dawniej ASP) w Poznaniu i absolwent tej uczelni na Wydziale Grafiki.Recenzje

Czy w Polsce był XIX wiek?
Agnieszka Topolska
Koncert inaugurujący sezon 2012/2013 Polskiej Orkiestry Radiowej potwierdził słuszność intuicji Łukasza Borowicza. Pomysły dyrektora muzycznego i dyrygenta POR koncentrują się wokół polskiej muzyki po…
Niech żyje muzyka po polsku! Must Be The Music (odcinek czwarty)
Anna Komendzińska
Nastoletni wirtuoz gitary, przejmujący muzycznie fan Ryszarda Riedla, znana artystka szukająca dla siebie nowej drogi, a może przedszkolanka wskakująca po godzinach w rockowe ciuszki? Kto zaskoczył ty…
Odurzająca Niechęć
Alicja Glapan
Po wydanej przed dwoma laty EP-ce zespół Niechęć w tym roku zdumiewa fanów muzyki alternatywnej nowym albumem zatytułowanym Śmierć w miękkim futerku. Warszawski kolektyw współtworzy pięciu muzyków, a…
Piraci z Karaibów na scenie operowej?
Agnieszka Topolska
Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1867) nie miał szczęścia do swojej jedynej opery. A to przeznaczył ją na zbyt dużą obsadę w stosunku do warunków, jakimi dysponował w połowie XIX wieku warszawski teatr…
80. urodziny Wojciecha Kilara w FN
Karolina Kolinek
15 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara. W repertuarze znalazły się utwory nowe (II koncert fortepianowy z 2011 roku), jak i cieszące si…
Późnoletni muzyczny podryw (MBTM, odcinek 3)
Anna Komendzińska
Dziewięć kolejnych wykonań podbiło serca jurorów w trzecim już odcinku „Must be the music”. Było sporo alternatywy, choć trzeba przyznać, że niektórzy narobili smaku, a swoich muzycznych popisów… nie…
VI Festiwal Jadwigensis
Izabela Baron
Od sześciu lat w Krośnie Odrzańskim odbywa się festiwal ku czci ważnej dla historii miasta osoby, św. Jadwigi Śląskiej. Ona to w Krośnie postawiła kościół, nieopodal zamku, w którym mieszkała wraz ze…Publikacje

Instrumentarium muzyczne Jarosława Iwaszkiewicza (część I)
Grzegorz Piotrowski
Artykuł jest przedrukiem, nieco zmienionych, fragmentów książki "Fortepian ze Sławska. Muzyka w prozie fabularnej Jarosława Iwaszkiewicza", która ukazała się w 2010 roku nakładem toruńskiego Wydawnict…
Women Conductors and Teachers - as Emerging from the Shadows
Karolina Kizińska
Nineteenth and early twentieth centuries, is not only the time of flowering of the salon music, the emancipation of women and the birth of a musical canon, but also the time when the woman composer, c…Edukatornia

Clara Wieck Schumann – sylwetka pianistki i kompozytorki
Ewa Fabiańska
Clara Josephine Wieck Schumann, słynna niemiecka kompozytorka, pianistka i pedagog, żyła w latach 1819–1896. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był Friedrich Wieck, ojciec artystki.