Archiwum numeru 35

Wydanie: 2019-11-01 - 2019-11-30

Wywiady

miniatura

Piotr Orzechowski, Kuba Więcek. Zrozumieć Komedę czy odkryć na nowo?

Monika „Misza" Winnicka, Patrycja Sznajder

Na tegorocznej edycji festiwalu Nostalgia znów mieliśmy okazję posłuchać wykonań Piotra Orzechowskiego, tym razem na scenie towarzyszył mu Kuba Więcek. Wspólnie podjęli się oryginalnego przywołania tw…
miniatura

„Szczęście, energia, zmęczenie". Dominika Barabas i Songwriting Camp ZAiKS

Piotr Mirkowski

O Songwriting Camp ZAiKS i planach na przyszłość z Dominiką Barabas rozmawia Piotr Mirkowski (Yamaha). Wywiad dostarczony i opublikowany w ramach współpracy patronackiej nad Songwriting Camp ZAiKS.
miniatura

Aleksander Dębicz: gdy improwizacja przychodzi z pomocą

Dorota Relidzyńska

„Od improwizacji tak naprawdę zaczęła się muzyka, bo przecież nikt od razu nie potrafił zapisywać dźwięków" – o historii improwizacji i własnej działalności na tym polu opowiada nam Aleksander Dębicz.

Felietony

miniatura

Raman Tratsiuk. Zatrzymani w permanentnych odbiciach

Monika „Misza" Winnicka i Patrycja Sznajder

Raman Tratsiuk jest związany z festiwalem Nostalgia od samego początku. W tym roku zaprezentował na nim także instalację artystyczną Permamentne odbicia. Była to wystawa złożona z prac na lustrach.
miniatura

Ile Komedy w Nostalgii?

Patrycja Sznajder

Krzysztof Komeda – obecny, nie-obecny – był głównym bohaterem tegorocznej Nostalgii. Patrycja Sznajder podejmuje wyzwanie rozwiązania zagadki jego nieucieleśnionego udziału w festiwalu.
miniatura

Nostalgicznie o Komedzie

Redakcja

Najnowsze wydanie meakultura.pl podsumowuje 12. edycję festiwalu Nostalgia, poświęconą twórczości Krzysztofa Komedy w roku, który UNESCO wyznaczyło, aby go upamiętnić.
miniatura

Nowy patriotyzm – rock, reggae, hip-hop i historia

Andrzej Skórzyński

Czy można przedstawiać historię naszego narodu w sposób weselszy, łatwiejszy i bardziej atrakcyjny dla młodych Polaków? Czy odchodząc od martyrologii można pozostawić właściwą wymowę trudnych faktów z…
miniatura

Nirvana – ćwierć wieku bez prądu

Andrzej Skórzyński

Ćwierć wieku temu wydano jeden z najbardziej popularnych występów z serii MTV Unplugged. Dokładnie w 25. rocznicę ukazała się nowa edycja poszerzona o kilka roboczych wersji utworów. Akustyczny koncer…

Recenzje

miniatura

Ares Chadzinikolau oraz Marcin Murawski i Nino Jvania. Dwa koncerty Nostalgii

Kacper Sikora

Kacper Sikora przelał na papier swoje wrażenia z dwóch koncertów festiwalu Nostalgia – Komeda: takty i nietakty (Ares Chadzinikolau) oraz Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian (Gia Kanc…

Publikacje

miniatura

Krzysztof Komeda. Z Poznania do Hollywood

Jacek Sobczyński

Dwunasta edycja festiwalu Nostalgia zbudowana była wokół twórczości Krzysztofa Komedy. Jego sylwetkę przybliża Jacek Sobczyński.

Edukatornia

miniatura

Krytyczna praktyka na Nostalgii – relacja z warsztatów

Bartosz Grześkowiak

Dla kogo powinien pisać dziennikarz muzyczny? Czyje interesy odgrywają najistotniejszą rolę w wyważaniu tekstu krytycznego? Jak bardzo można dać się ponieść metaforze, konstruując autorską wypowiedź?…

Rekomendacje

miniatura

Fundacja Malta poleca

Redakcja

Fundacja Malta poleca nadchodzące wydarzenia. 
miniatura

„Sto lat muzycznej emigracji" – dotacja Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Redakcja

Kolejne wsparcie z ZAiKS-u na tłumaczenie i opracowanie książki „Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018)". Dziękujemy!
miniatura

Songwriting Camp ZAiKS – podsumowanie

Skąpane w leniwym, październikowym słońcu Zakopane na tydzień stało się prawdopodobnie najbardziej twórczym miejscem między Wisłą, a Odrą. A to za sprawą Songwriting Camp ZAiKS. 
logowanie i rejestracja